Igram.si Igram.si

Začetek

vidmar7
Začetnik
Začetnik

Začetek

OdgovorNapisal/-a vidmar7 » 28.11.2013, 23:08

Pozdravljeni.

Sem človek, ki neizmerno rad posluša harmoniko. Ni in ni konca, saj jo enostavno obožujem. Nekajkrat sem harmoniko imel na sebi in to mi je bil najlepši in najboljši občutek. Sedaj sem pa našel ta uporaben forum. A bolj ko ga berem težje se odločim pri vprašanjih.
-Kakšno harmoniko naj kupim, da nebom za brezveze vrgel denar v zrak. Rad bi si kupil diatonično saj mi lepše zvenijo. Čeprav vem da se bi lažje naučil na klavirski saj tako sem zasledil. A bi vseeno poizkusil na diatonični.
-Kakšna uglasitev bi bila primerna za popolnega začetnika?
-Za koliko denarja približno bi tako harmoniko že lahko dobil?
-Kje bi bilo najbolje kupiti harmoniko?
-In koliko sploh stanejo ure učenja?
-Ter če kdo pozna koga s Idrijskega,Postojnega konca ki dobro uči harmonike?

Aja pa naj kaj naj bom pozoren pri nakupu harmonike.

Prosim vas za čim več primerov in predlogov.

Že v naprej se vsem strokovnjakom zahvaljujem za predloge in primere ter odgovore.

Če pa podobna tema že obstaja se iskreno opravičujem.

Lep pozdrav z Idrijskega konca. :D

mckmck
Moderator
Moderator

Re: Začetek

OdgovorNapisal/-a mckmck » 29.11.2013, 07:36

vidmar7 napisal/-a:Pozdravljeni.

Sem človek, ki neizmerno rad posluša harmoniko. Ni in ni konca, saj jo enostavno obožujem. Nekajkrat sem harmoniko imel na sebi in to mi je bil najlepši in najboljši občutek. Sedaj sem pa našel ta uporaben forum. A bolj ko ga berem težje se odločim pri vprašanjih.
-Kakšno harmoniko naj kupim, da nebom za brezveze vrgel denar v zrak. Rad bi si kupil diatonično saj mi lepše zvenijo. Čeprav vem da se bi lažje naučil na klavirski saj tako sem zasledil. A bi vseeno poizkusil na diatonični.
-Kakšna uglasitev bi bila primerna za popolnega začetnika?
-Za koliko denarja približno bi tako harmoniko že lahko dobil?
-Kje bi bilo najbolje kupiti harmoniko?
-In koliko sploh stanejo ure učenja?
-Ter če kdo pozna koga s Idrijskega,Postojnega konca ki dobro uči harmonike?

Aja pa naj kaj naj bom pozoren pri nakupu harmonike.

Prosim vas za čim več primerov in predlogov.

Že v naprej se vsem strokovnjakom zahvaljujem za predloge in primere ter odgovore.

Če pa podobna tema že obstaja se iskreno opravičujem.

Lep pozdrav z Idrijskega konca. :D

OK naj ti odgovorim na vprašanja:

-Kakšno harmoniko naj kupim, da nebom za brezveze vrgel denar v zrak. Rad bi si kupil diatonično saj mi lepše zvenijo. Čeprav vem da se bi lažje naučil na klavirski saj tako sem zasledil. A bi vseeno poizkusil na diatonični. Sploh ni važno katero harmoniko igraš, vzemi tisto ki ti je bolj všeč, če ti je diatonična bolj všeč uzemi le to in verjemi lahko ti bo klavirska težja za se naučit saj tukaj ni nobenih določenih pravil katera je lažja za učenje, pri obeh je potrebna vaja ;)
-Kakšna uglasitev bi bila primerna za popolnega začetnika? Uglasitev harmonike sploh nima pomena, lahko je bilokakšna so pa najbolj razširjene C-F-B in Be-Es-As uglasitve.
-Za koliko denarja približno bi tako harmoniko že lahko dobil? Sedaj ne vem koliko je tvoj budged vendar za začetnika bi jaz rekel, da se kupi harmoniko tam nekje okol 1500eur, saj če človek odneha jo še vedno lahko proda za isti denar.
-Kje bi bilo najbolje kupiti harmoniko? Najboljši bi rekel kakšno rabljeno, nova za 1500eur ne vem kakšna je.
-In koliko sploh stanejo ure učenja? Sicer sem se učil že pred več kot 10 leti, mislim pa da sedaj stanejo ure učenja od 10eur na uro naprej odvisno od učitelja do učitelja.
-Ter če kdo pozna koga s Idrijskega,Postojnega konca ki dobro uči harmonike? Jaz osebno ti priporočam dva:
- Andreja Plesničarja iz Trnovega pri Gorici (Nemci) je res harmonikar kateri ima občutek za glasbo in za harmoniko in zna učiti dobesedno zna res razložiti tako da razumeš, če ne veš kdo je, je to harmonikar Ansambla Vrtnice kateri ne obstoja več ter harmonikar sedanjega ansabmla/skupine Hram.
-Drugi je pa Vili Marinšek iz Postojskega kateri igra pri Erazmo-vcih in je tudi človek z občutkom.
Če potegnem črto bi ti pa priporočal prvega ;)
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 07.12.2013, 21:16

To me pa že spominja na moje začetke, tako da ti lahko povem nekaj stvari iz izkušenj.

1. Kupi tisto harmoniko, ki jo najrajši poslušaš. Zahtevnost učenja naj te ne skrbi... res je, da je, da je klavirska harmonika malo lažja za razumevanje (kar zadeva postavitev tonov), vendar če imaš vsaj malo posluha, boš tudi frajtonerco prej kot slej obvladal. Na začetku gre bolj za "raziskovanje" kateri toni gredo skupaj, sčasoma pa boš videl, da se prijemi ponavljajo, le pravega moraš poiskati.
2. Za popolnega začetnika ni pomembno katere uglasitve je harmonika. Najpogostejša je C-F-B, potem B-Es-As,pa Cis-Fis-H in ostale. Lahko vzameš tudi H-E-A (ki je recimo ena od redkejših), vendar boš na feštah težko našel koga s tako uglasitvijo in ne bo mogel igrati skupaj s tabo.
3. Cena je čisto odvisna od tega, kolikor lahko ti odšteješ in kolikor si pripravljen "tvegati" (ker praviš, da si začetnik... marsikoga poznam, ki je zgubil voljo do učenja in je po nekaj letih še vedno skoraj na začetku). Lahko vzameš kakšno rabljeno, vendar pazi kaj boš dobil, da te ne bodo prevarali in boš dobil staro šaro... pred nakupom se lahko posvetuješ s kom, ki se na to spozna. Kasneje pa lahko še vedno rabljeno prodaš in vzameš novo (cene se začnejo nekje pri 2000).
4. Cena učenja je odvisna od učitelja in tebe. Nekdo se lahko v 1 uri nauči pesem, nekdo pa rabi malo več vaje in bo učitelja moral obiskati večkrat. Na ceno vpliva tudi način učenja... nekateri samo pokažejo prijeme, drugi imajo izdelane tablature in si ne rabiš toliko zapomniti, tretji ponujajo posnetek pesmi itd. Cene so običajno nekje med 10 in 20 EUR.

darkside
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a darkside » 18.05.2014, 22:28

Bom pisal kar v to temo. Mi lahko nekdo pove glede uglasitve med C-F-B in B-Es-As? Namreč vem, da je zvok različen ampak ga žal ne morem ločit saj ne vem kakšna je katera uglasitev.
Bi mi lahko dal nekdo primer ENAKE pesmi na ti dve uglasitvi ter katera je povečini uporabljena in primer katere pesmi se na določeno uglasitev igrajo? Preden se podam v to bi rad o tem kaj vedel pa nisem nikjer nič zasledil. Se mi je pa predlagalo B-Es-As za začetek.
Rutar Juliana R B-Es-As

KlubPolton
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a KlubPolton » 20.05.2014, 22:21

darkside napisal/-a:Bom pisal kar v to temo. Mi lahko nekdo pove glede uglasitve med C-F-B in B-Es-As? Namreč vem, da je zvok različen ampak ga žal ne morem ločit saj ne vem kakšna je katera uglasitev.
Bi mi lahko dal nekdo primer ENAKE pesmi na ti dve uglasitvi ter katera je povečini uporabljena in primer katere pesmi se na določeno uglasitev igrajo? Preden se podam v to bi rad o tem kaj vedel pa nisem nikjer nič zasledil. Se mi je pa predlagalo B-Es-As za začetek.

Osnovna uglasitev je CFB, zato je v zadnjem času tudi najpogostejša.
BEsAs uglasitev je 1 ton nižja od CFB, kar pomeni, da zveni nižje in je bolj primerna za ljudsko ter moško petje.

Za začetek sta obe uglasitvi primerni.

Lep pozdrav,

Polton
Klub POLTON
Glasbena šola POLTON - poučevanje diatonične harmonike
http://klubpolton.wix.com/klubpolton

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost