Igram.si Igram.si

Kovinski pokrov ali leseni pokrov

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.

Kateri pokrov je na diatonični harmoniki boljši?

Lesen
16
41%
Kovinski
17
44%
Vseeno je ali je Kovinski ali Lesen
3
8%
Harmonika zveni boljše brez pokrova
3
8%

Skupaj glasov: 39

mckmck
Moderator
Moderator

Kovinski pokrov ali leseni pokrov

OdgovorNapisal/-a mckmck » 14.02.2012, 12:33

Temo sem ustvaril za podajanje argumentov kaj je boljši leseni pokrov ali kovinski pokrov pri harmoniki.
Podajte pluse ter minuse pri obeh pokrovih ter seveda odgovorite na anketo, vsak ima svoje mnenja zato ne kritizirajte in naj bo pogovor na kulturnem nivoju.

Moje mnenje:
Lesen pokrov:
+ Lepši žameten zvok
+lepši videz(da ne bo samo o zvoku govora)
-zmanjša se glasnost harmonike

Kovinski Pokrov:
+glasnejša harmonika
-zvok ni tako "topel" kot pri lesenem
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

bojan43
Začetnik
Začetnik

Re: Kovinski pokrov ali Leseni pokrov

OdgovorNapisal/-a bojan43 » 14.02.2012, 12:56

zaradi zmanjšanja ostrine lesenega pokrova ne bi imel. ja, glasnost harmoniki tudi zmanjša.
tak zadušen zvok pa lahko ima prednosti ker je enim tak zvok všeč.. pravijo da je bolj žameten. vendar to nima skoraj nobene zveze če harmonika ni resonančna. govorim o harmoniki ki mora dobro peti BREZ ali Z pokrovom kakršnakoli že je.

osebno je meni videz lepo kromirane mrežice lepši na klasičnih harmonikah. če je cela lesena je to druga stvar seveda. ampak če je okovje kovinsko naj je pokrov kovinski. nisem pa proti če kdo kombinira.
Rutar BEsAs
Hohner Atlantic

miromustang
Začetnik
Začetnik
Kraj: Ljubljana

Re: Kovinski pokrov ali leseni pokrov

OdgovorNapisal/-a miromustang » 14.02.2012, 20:22

Osebno mi je kovinski pokrov bolj všeč, vendar je glas harmonike najboljši brez pokrova...Mnogi ansambli odstranijo pokrov med snemanjem v studiju, takrat harmonika zveni najbolje...Probajte sami brez pokrova...harmonika zveni bolj polno
old school MELODIJA MENGEŠ cfb 1978
MELODIJA SPECIAL gcf 1990
ŽELEZNIK (Avgust) cfb 1994

miromustang
Začetnik
Začetnik
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a miromustang » 14.02.2012, 20:47

Leseni pokrov je za moje pojme neka modna muha današnjih bio in eko časov...Recept za harmoniko je bil že poštudiran pred 100 leti in vsak odklon od le tega ne privede do boljšega, lepšega zvena inštrumenta. Zven harmonik od Slaka, Flereta, Zajca in vseh ostalih legend je žameten in lep. Te harmonike so izdelane iz praveha lesa in ne vezane plošče, imajo prave glasilke, ki so pravilno uglašene in so okovane v kovinsko okovje.
old school MELODIJA MENGEŠ cfb 1978
MELODIJA SPECIAL gcf 1990
ŽELEZNIK (Avgust) cfb 1994

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 15.02.2012, 13:40

miromustang napisal/-a:Leseni pokrov je za moje pojme neka modna muha današnjih bio in eko časov...

Te modne muhe ustvarja Rutar, da zanimanje za njegove harmonike ne upade ter da imajo obstoječi lastniki razlog za zamenjavo za novejši model.
Enako je storil leta 2004 z modelom R, ki ga je na veliko oglaševal s sloganom ''Prvič na slovenskih tleh''. (kar seveda ni bilo res!)
Po šestih letih se je barva izpela in leta 2011 ponudi lesen pokrov in naravno barvo lesa.
Sedaj je lesen pokrov je zopet senzacija kot je bila leta 2004 barva na modelu R in se o tem na veliko govori.

Vse to in še veliko več je Valentin Zupan predstavil leta 1999 na Zupan Jubileum harmoniki, pa ni bilo nikoli takih burnih razprav ne o barvi, ne o lesenem pokrovu, ne o konstrukciji in ne o zvoku.
Svoje strokovno mnenje o tem instrumentu so takrat podali Denis Novato, Franc Mihelič, Marjan Kregar, dr. prof. Janez Bogataj in Miha Vrhunec.
Vsi so govorili v prid izboljšavam, vključno z lesenim pokrovom.

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 15.02.2012, 14:07

Jaz tudi pravim, da to ni modna muha in je nekaj na stvari glede lesa.
Druga stvar je pa ali ti je všeč tak zvok, ki pride iz inštrumenta ali ti ni všeč nekaterim je nekaterim ni.
Mene osebno je.
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

tom123

OdgovorNapisal/-a tom123 » 15.02.2012, 18:07

tudi jaz sem istega mnenja,kot je omenil oz.povedal ------polton. :)

AlenZ
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 01.03.2012, 14:02

Popolnoma se strinjam da je leseni pokrov boljsi.. Sam me pa zanima ce bi se cez 15let isti zvok imev LESEN POKROV.. neglede na harmoniko!

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov