Igram.si Igram.si

Uglasitev POLTONOV

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
AlenZ
Začetnik
Začetnik

Uglasitev POLTONOV

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 27.02.2012, 18:27

Ve mogoce kdo kako so uglaseni poltoni na Rutar julijana plus,Tolminka plus ali Gaja bio :lol:

LP

2wheeler4ever
Začetnik
Začetnik

Re: Uglasitev POLTONOV

OdgovorNapisal/-a 2wheeler4ever » 27.02.2012, 20:15

Malo čudno vprašanje. Vsak jih ima lahko drugače, če to sprašuješ.

AlenZ
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 01.03.2012, 13:58

2wheeler4ever napisal/-a:Malo čudno vprašanje. Vsak jih ima lahko drugače, če to sprašuješ.

SEVEDA-! Samo kaksen je standart...?

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 01.03.2012, 22:08

AlenZ napisal/-a:
2wheeler4ever napisal/-a:Malo čudno vprašanje. Vsak jih ima lahko drugače, če to sprašuješ.

SEVEDA-! Samo kaksen je standart...?

Ga NI!

Vendar bi moral biti.

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 01.03.2012, 22:33

ja, lih tok je standard kokr glede širine, globine pa ugreza tipk na klavirki - odvisno od proizvajalca in lastnih želja ... :D

2wheeler4ever
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a 2wheeler4ever » 01.03.2012, 22:37

Red bi moral biti! Če ne drugače bi morali imeti standarde:
-Klavžar
-Lupinc
-Novato
...
Edini, ki je nekako standard je pa Slakov gumb, ampak samo za noter. Za ven je že druga zgodba. Na žalost je tako, da vedno kakšen kje manjka, tudi če so pozicije personalizirane.

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 02.03.2012, 09:27

2wheeler4ever napisal/-a:Red bi moral biti! Če ne drugače bi morali imeti standarde:
-Klavžar
-Lupinc
-Novato
...
Edini, ki je nekako standard je pa Slakov gumb, ampak samo za noter. Za ven je že druga zgodba. Na žalost je tako, da vedno kakšen kje manjka, tudi če so pozicije personalizirane.

Novato in in klavžar nista noben stanard.
Novato sploh nima poltonov, Klavžar pa jih nima celo vrsto.
Tako da ostane samo Lupinc izmed teh treh.

Standard je postavitev tonov 12-13-12 ter Slakov in Miheličev gumb.
Vse, kar je več kot standardno in manj kot cela 4. vrsta poltonov, je ''čunga-lunga''.

Fata
Fata čistačica
Fata čistačica

OdgovorNapisal/-a Fata » 02.03.2012, 11:34

Polton
daješ opis Zupanovih modelov? :D

Standard za 3-vrstne frajtonarce je stari "standard" 11-12-11, novi s. 12-13-12 ali še kakšne druge verzije 13-12-11 in podobno + Slakov gumb.

Vse ostalo je že poseganje v kromatiko in je ravno tako kot Zupan čunga-lunga.
"Glasba iz duše odpravi umazanijo vsakdanjega življenja."

Fata
Fata čistačica
Fata čistačica

OdgovorNapisal/-a Fata » 02.03.2012, 11:41

2wheeler4ever napisal/-a:Edini, ki je nekako standard je pa Slakov gumb, ampak samo za noter. Za ven je že druga zgodba. Na žalost je tako, da vedno kakšen kje manjka, tudi če so pozicije personalizirane.

Tako je. Vse ostaLe bi jaz kar popucaLa! :D Malo heca!!

Dajte raje kaj zašpiLat pa ne tolko pacat ker bom morala še poLet pucat tLe gor! :roll:

AlenZ
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 02.03.2012, 13:20

Sam to je pa res malo cudno. :lol: Kaj bi pa vi predlagali oz. ce bi hoteli imeti celo vrsto dodatnih,katere si bi dali delati?' :clap:

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 02.03.2012, 13:26

Fata napisal/-a:Polton
daješ opis Zupanovih modelov? :D

Standard za 3-vrstne frajtonarce je stari "standard" 11-12-11, novi s. 12-13-12 ali še kakšne druge verzije 13-12-11 in podobno + Slakov gumb.

Vse ostalo je že poseganje v kromatiko in je ravno tako kot Zupan čunga-lunga.

Standard je določitev, ki opiše področja smernic s postavljenimi merili za nihovo doseganje.
-Lojze Slak je s postavitvijo Slakovega gumba omogočil nemoteno igranje v III. vrsti trivrstne diatonične harmonike.
-Franc Mihelič je s postavitvijo 12-13-12 razširil obseg igranja na diatonični harmoniki.
-Franc Mihelič je z Miheličevim gumbom omogočil igranje v četrtem duru na tri vrstni diatonični harmoniki.

Te spremembe so skozi zgodovino diatonične harmonike postali standardina področju razporeda tonov, ki se jih v današnjem času držijo izdelovalci diatoničnih harmonik.

Danes imajo vse diatonične harmonike znanih izdelovalcev razporeditev 12-13-12 ter Slakov in Miheličev gum.
Poleg tega pa če 1, 2, 3, 4, ali pet nedefiniranih poltonov, ki verjetno nikoli ne bodo postali standard!

Ne vem, kje si našel povezavo z Zupanovimi harmonikami, ker Slakov gumb je prvi vgradil Prostor, Miheličeve sprmembe pa je naredil Kapš.

Res pa je, da se Zupan drži standardov.

Ne vidim smisla v 3, 4, 5, 6, 7 dodatnih tonih, če imaš lahko celo vrsto poltonov in s tem rešeno problematiko manjkajočih tonov.

P.s.
@Fata ne razumem tvojega ''pucanja''.

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 02.03.2012, 13:46

AlenZ napisal/-a:Sam to je pa res malo cudno. :lol: Kaj bi pa vi predlagali oz. ce bi hoteli imeti celo vrsto dodatnih,katere si bi dali delati?' :clap:

Proizvajalci, ki ponujajo harmonike s celo vrsto potonov v IV. vrsti, imajo razporeditve tonov v IV. vrsti in ti lahko pomagajo.

AlenZ
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 02.03.2012, 18:28

polton napisal/-a:
AlenZ napisal/-a:Sam to je pa res malo cudno. :lol: Kaj bi pa vi predlagali oz. ce bi hoteli imeti celo vrsto dodatnih,katere si bi dali delati?' :clap:

Proizvajalci, ki ponujajo harmonike s celo vrsto potonov v IV. vrsti, imajo razporeditve tonov v IV. vrsti in ti lahko pomagajo.

Okey... hvala :P

Fata
Fata čistačica
Fata čistačica

OdgovorNapisal/-a Fata » 02.03.2012, 19:43

polton
te razširitve grejo še naprej. Kolkor vem bi naj Klavžar potem dodal tretji dodatni gumb, sploh za igranje pri najvišjem duru z mehom ven. Tudi to je razširitev in je potem to Klavžarjev standard. Tako je z vsemi pametno dodatnimi poltoni in ni nujno, da ne bi bilo 5 dodatnih koristnih! pravzaprav je 5 dodatnih izjemno koristnih! potem pa mislim da je najbolje takoj na 11 namesto 7 itd.

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 02.03.2012, 20:15

mene pa zanima če gdo ve kako so uglašeni poltoni na goterjevem modelu harmonikoe vem samo to da je na 5 gumbih 7 tonov, mogoče gdo ve katerih

2wheeler4ever
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a 2wheeler4ever » 02.03.2012, 21:02

polton napisal/-a:
2wheeler4ever napisal/-a:Red bi moral biti! Če ne drugače bi morali imeti standarde:
-Klavžar
-Lupinc
-Novato
...

Vse, kar je več kot standardno in manj kot cela 4. vrsta poltonov, je ''čunga-lunga''.

Pardon, sem spregledal, da se gre za model s celo vrsto poltonov. Če je cela vrsta poltonov je še najbolje. Samo večina nas je ne rabi. Kakor za koga. Moja naslednja harmonika bo imela 5, še raje pa 6 dodatnih gumbov, saj mi zmeraj manjka eden od tistih.
Malo nerodno sem se izrazil glede standardov: Za Novata ne vem če ima sploh kakšen polton oz. koliko jih ima. Mislil pa sem, da bi moralo biti več sistemov (Klavžar,...), katerega bi se držali izdelovalci. Da bi se takoj pri modelih harmonik vedelo, kakšna je razporeditev. Mihelič je res dodal svojega. Na žalost pa ni to postal standard. Ampak še zmeraj uporablja povečini samo 2 dodatna, če ne pa klavirka :P . Na moji harmoniki je bil ta gumb drugače uglašen, zato sem ga moral dat spremenit.
Klavžar je pa šel še naprej, najprej na 4 in kasneje na 5 oz. 6. Imajo pa različni muzikanti različno razporejene poltone. Če me spomin ne vara ima Goter 5 dodatnih, pri katerem je 2. za noter zamenjan s 4. (v primerjavi z večino ostalih). Meni osebno je taka razporeditev šla na živce. Imaš pa prav, vse kar je manj od cele vrste je bolj tako-tako. Je pa vsaj harmonika malo lažja :D .

AlenZ
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a AlenZ » 04.03.2012, 19:16

2wheeler4ever napisal/-a:
polton napisal/-a:
-Klavžar
-Lupinc
-Novato
...

Pardon, sem spregledal, da se gre za model s celo vrsto poltonov. Če je cela vrsta poltonov je še najbolje. Samo večina nas je ne rabi. Kakor za koga. Moja naslednja harmonika bo imela 5, še raje pa 6 dodatnih gumbov, saj mi zmeraj manjka eden od tistih.
Malo nerodno sem se izrazil glede standardov: Za Novata ne vem če ima sploh kakšen polton oz. koliko jih ima. Mislil pa sem, da bi moralo biti več sistemov (Klavžar,...), katerega bi se držali izdelovalci. Da bi se takoj pri modelih harmonik vedelo, kakšna je razporeditev. Mihelič je res dodal svojega. Na žalost pa ni to postal standard. Ampak še zmeraj uporablja povečini samo 2 dodatna, če ne pa klavirka :P . Na moji harmoniki je bil ta gumb drugače uglašen, zato sem ga moral dat spremenit.
Klavžar je pa šel še naprej, najprej na 4 in kasneje na 5 oz. 6. Imajo pa različni muzikanti različno razporejene poltone. Če me spomin ne vara ima Goter 5 dodatnih, pri katerem je 2. za noter zamenjan s 4. (v primerjavi z večino ostalih). Meni osebno je taka razporeditev šla na živce. Imaš pa prav, vse kar je manj od cele vrste je bolj tako-tako. Je pa vsaj harmonika malo lažja :D .

Sem se pogovarjal z Matejom Banovskom.. In je rekel da se je pogovarjal z gospodom Rutarjem glede teh poltonov.Gospod Rutar je rekel da ce hoces imet dobro harmoniko z celo vrsto poltonov more biti Harmonika velika 40 in ne 38.. :) LP
Kolikor vem nima glih Klavžar svoje poltone ampak ima poltone kot poltone samo po drugacnem vrstnem redu jih ima razporejene. Drgac pa ima Klavzar 4dodatne kolikor vem??? :)LP

2wheeler4ever
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a 2wheeler4ever » 04.03.2012, 21:07

Zdaj čigavi so res ne vemo. Ja pa (vsaj zame) njegova najbolj logična in enostavna. Npr. drugi notr je uglašen isto kot prvi ven. Za moj način igranja so druge postavitve zelo nepraktične. Klavžar že kar nekaj časa nima več samo 4. Zdaj ima 5 oz. 6 dodatnih, pač odvisno od uglasitve. Recimo B Es As ima 6, DGC mislim pa da 5.
Matej ima pa itak Klažarjevo postavitev, saj ga je on učl

2wheeler4ever
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a 2wheeler4ever » 04.03.2012, 21:15

2wheeler4ever napisal/-a:Zdaj čigavi so res ne vemo. Ja pa (vsaj zame) njegova postavitev najbolj logična in enostavna. Npr. drugi gumb notr je uglašen isto kot prvi ven. Za moj način igranja so druge postavitve zelo nepraktične. Klavžar že kar nekaj časa nima več samo 4. Zdaj ima 5 oz. 6 dodatnih, pač odvisno od uglasitve. Recimo B Es As ima 6, DGC in CFB mislim pa da 5.
Matej ima pa itak Klažarjevo postavitev, saj ga je on učil

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 05.03.2012, 13:33

AlenZ napisal/-a:Sem se pogovarjal z Matejom Banovskom.. In je rekel da se je pogovarjal z gospodom Rutarjem glede teh poltonov.Gospod Rutar je rekel da ce hoces imet dobro harmoniko z celo vrsto poltonov more biti Harmonika velika 40 in ne 38.. :) LP
Kolikor vem nima glih Klavžar svoje poltone ampak ima poltone kot poltone samo po drugacnem vrstnem redu jih ima razporejene. Drgac pa ima Klavzar 4dodatne kolikor vem??? :)LP

Zakaj potem Rutar ne naredi 40 cm velike harmonike s poltoni (model PLUS), če hoče imeti ''dobro'' harmoniko? :?:

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost