Igram.si Igram.si

Klavirka - frajton problem z učenjem

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
Muzka
Začetnik
Začetnik

Klavirka - frajton problem z učenjem

OdgovorNapisal/-a Muzka » 12.02.2014, 17:46

Pozdravljeni , vidim , da forum počasi zamira.
Zato sem sklenil napisati nekaj vrstic o hkratnem učenju klavirske in diatonične harmonike.
Pred leti sem se začel učiti klavirko, malo sem se naveličal, zato sem kupil še starejšo frajtonerico. Ampak pojavil se je strašni problem.
Še tisto, kar sem prej precej dobro igral na klavirki, sem sedaj, ko sem se začel ukvarjati z frajtonerico pozabil, oziroma mi gre slabše.
Frajtonerice pa tudi nikakor ne morem osvojiti, nikakor si ne morem zapolniti vseh kombinacij gumbov na eno in drugo stran, tako da ne pridem nikamor.
Očitno izgleda da se bom moral odločiti za en inštrument, drugega pa prodati. Oboje ne gre.
Škoda, frajtonerica mi lepše zveni, ampak kot pravim , nikamor ne pridem. Klavirka pa mi sedaj propada, ker jo po cel mesec ne primem v roke.
Poleg tega mi zaradi službe, zmanjkuje volje za učenje.
Skratka oba sistema igranja ne bom nikoli osvojil, očitno nima več smisla vztrajati. Kakšne so vaše izkušnje z tem ?

:twisted:

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

Re: Klavirka - frajton problem z učenjem

OdgovorNapisal/-a Dejan » 12.02.2014, 19:02

Poglejva, kaj si zapisal.

Muzka napisal/-a:Pred leti sem se začel učiti klavirko, malo sem se naveličal, zato sem kupil še starejšo frajtonerico.

Muzka napisal/-a:Ampak pojavil se je strašni problem.

Muzka napisal/-a:Še tisto, kar sem prej precej dobro igral na klavirki, sem sedaj, ko sem se začel ukvarjati z frajtonerico pozabil, oziroma mi gre slabše.

Muzka napisal/-a:Frajtonerice pa tudi nikakor ne morem osvojiti, nikakor si ne morem zapolniti vseh kombinacij gumbov na eno in drugo stran, tako da ne pridem nikamor.

Muzka napisal/-a:Očitno izgleda da se bom moral odločiti za en inštrument, drugega pa prodati. Oboje ne gre..

Muzka napisal/-a:Skratka oba sistema igranja ne bom nikoli osvojil, očitno nima več smisla vztrajati. Kakšne so vaše izkušnje z tem ?

Če prebereš svoje besede, boš videl, zakaj nikamor ne prideš. To si sam dopoveduješ.
Mislim, da boš s pozitivnim razmišljanjem prišel bistveno dlje. Kako? Kakšen je pristop, kakšne rešitve so na voljo? O tem sem že pisal tule viewtopic.php?f=20&t=3982

Dobra volja je najbolja! ;)
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 12.02.2014, 19:46

se strinjam z dejanom
zelo pomemben je tudi sistem učenja ter zahtevnost skladb ki se jih učiš

golica
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a golica » 08.06.2014, 15:41

Zelo zanimiva tema s katero se obremenjujem že nakaj let. Klavirko igram kar dobro, končana nižja GŠ in desetletja v dobri rutini. Sedaj pa bi želel kupiti diatonično, a se najbolj bojim, da se bosta med sabo izključavali in ko se bom naučil igrat frajtonerco, mi klavirka več ne bo šla tako tekoče. Prijemi so povsem drugačni. A ima kdo izkušnje z igranjem obeh...npr, da jih kar med nastopom zamenjaš in špilaš naprej...Kako hitro gre učenje frajtonerce, če klavirko že obvladaš? Kupiti nameravam 4vrstno, rabljeno Melodijo (600 - 1000 eur)
Beltuna Leader 5 (120)
Hohner Verdi 4 (120)
Melodija Special C F B ES

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 08.06.2014, 17:10

golica napisal/-a:Zelo zanimiva tema s katero se obremenjujem že nakaj let. Klavirko igram kar dobro, končana nižja GŠ in desetletja v dobri rutini. Sedaj pa bi želel kupiti diatonično, a se najbolj bojim, da se bosta med sabo izključavali in ko se bom naučil igrat frajtonerco, mi klavirka več ne bo šla tako tekoče. Prijemi so povsem drugačni. A ima kdo izkušnje z igranjem obeh...npr, da jih kar med nastopom zamenjaš in špilaš naprej...Kako hitro gre učenje frajtonerce, če klavirko že obvladaš? Kupiti nameravam 4vrstno, rabljeno Melodijo (600 - 1000 eur)

Če že obvladaš klavirko, ti bo šlo učenje 2 do 3X hitreje kot pri tistemu, ki je ne zna! Znanje (igranje) diatonične te ne bo nič motilo oziroma oviralo igranja na klavirki!
Lep pozdrav, Aco51!

golica
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a golica » 09.06.2014, 14:09

Hvala Aco

Bom kar kupil eno frajtonerico...samo katero in katere uglasitve...fin. max 1000eur. A ima kdo izkušnje z 4 vrstnimi Melodijami, izdelanimi v l. 1970 - 1990? Katere tonalitete so najbolj primerne...razmišljam med C, F, B, ES ali B, ES, AS, DES....Ali Na golici v DES (Cis) dobro zveni?
Beltuna Leader 5 (120)
Hohner Verdi 4 (120)

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 22.06.2014, 10:52

golica napisal/-a:Hvala Aco

Bom kar kupil eno frajtonerico...samo katero in katere uglasitve...fin. max 1000eur. A ima kdo izkušnje z 4 vrstnimi Melodijami, izdelanimi v l. 1970 - 1990? Katere tonalitete so najbolj primerne...razmišljam med C, F, B, ES ali B, ES, AS, DES....Ali Na golici v DES (Cis) dobro zveni?

Najbolj primerni tonaliteti sta C-F-B(-Es) in B-Es-As(-Des), ki sta hkrati tudi najbolj pogosti. Če vzameš nižjo tonaliteto, bo preveč nizko za tiste skladbe, ki so v originalu zaigrane na višje tonalitete... veliko pesmi je zaigranih na primer tudi na Cis-Fis-H ali pa D-G-C in če imaš preveč nizko tonaliteto, se zelo opazi pri višini tona. Če pa vzameš višjo tonaliteto, imaš nasproten problem. C-F-B je približno na sredini med tonalitetami in verjetno zaradi tega tudi najbolj pogosta. Sicer pa je običajno tako, da se B-Es-As uporablja za kakšne umirjene valčke, Cis-Fis-H pa za poskočne polke... ni pa to neko pravilo, saj imaš polke tudi na B-Es-As in celo A-D-G. Če se ne motim, je Na Golici zaigrana v Cis-Fis-H durih.

Glede učenja pa so ti že drugi vse razložili. Če že igraš kak instrument, ti bo šlo učenje hitreje, ker imaš nekaj osnov (kateri toni skupaj dobro zvenijo), tako da se moraš samo še naučiti igranja instrumenta (kje najdeš kateri ton). Je pa tako, da je za tekoče igranje treba vaditi, ker drugače ti gredo prsti "po svoje". Ne moreš pa zaradi učenja nekega drugega instrumenta pozabiti, kar si se prej naučil... le malo vaje je treba, da se spomniš in natreniraš.

golica
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a golica » 27.06.2014, 08:02

Sem že kupil.
Melodija Special, letnik 1978, C F B ES...kot nova, brez praske...visoka 40 cm,...7,6 kg (s pasovi in ščitnikom meha).
To je moja prva frajtonerca, katera se bo pridružila že dvema klavirkama...Beltuna lieder 5 in Hohner Verdi 4...
Zdaj pa veselo na delo...sheme sem si že narisal. Za inf pa lahko povem, da mi jih iz Melodije Mengeš niso hoteli poslati. Avstrijske so nekoliko drugačne. Potem pa sem s pomočjo klavirke kar sam določil pozicije. Moja prva pesem, ki jo imam v delu so Miheličeve Lastovke...
Beltuna Leader 5 (120)
Hohner Verdi 4 (120)

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 27.06.2014, 08:15

golica napisal/-a:Sem že kupil.
Melodija Special, letnik 1978, C F B ES...kot nova, brez praske...visoka 40 cm,...7,6 kg (s pasovi in ščitnikom meha).
To je moja prva frajtonerca, katera se bo pridružila že dvema klavirkama...Beltuna lieder 5 in Hohner Verdi 4...
Zdaj pa veselo na delo...sheme sem si že narisal. Za inf pa lahko povem, da mi jih iz Melodije Mengeš niso hoteli poslati. Avstrijske so nekoliko drugačne. Potem pa sem s pomočjo klavirke kar sam določil pozicije. Moja prva pesem, ki jo imam v delu so Miheličeve Lastovke...

Si pa kar s težko začel!
Lep pozdrav, Aco51!

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov