osebno mnenje tehnicno zahtevnih skladb

SwIfty
Večji godec
Večji godec

osebno mnenje tehnicno zahtevnih skladb

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 04.06.2009, 13:47

Kaj menite o taksnih komadih. Ciljal sem predvsem na dejstvo kaj naredit ce se enkrat clovek navelica zajebavanja s zelo tezkimi skladbami, kar se meni npr. dogaja zaj cca. pol leta predvsem zaradi pomanjkanja casa in volje (sluzba, punca in veliko drugih hobijev: avtomobilizem itd...). V letih od 20 do 23 sem se zelo ukvarjal s takimi komadi, zaj v 25 pa nic vec prave volje. Ze vmes sem raje igral slakove vize, poljanska, tone rus..., ampak sem kljub temu poskusal se kaj zahtevnejsega. Zanima me ce menite da je to slabo ce se clovek ne trudi in prehaja vedno na tezji nivo, ker men se zadnje case dogaja da imam enostavno vecje veselje z melodicnimi lahkotnimi vizami, ki jih vsaka druzba pozna in zapoje pa tud sproscen sem bolj pri igranju. Ste imeli kdaj podobne izkusnje na glasbeni poti? Meni osebno moja glasba pomeni se vedno velik hobi, ki ga imam zelo rad, ampak sam vem da nikoli ne bo sluzba ali glavna stvar v zivljenju. :roll:

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kraj: SLO
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 04.06.2009, 14:12

Veš kk je...igranje v ansamblu tud največjim mojstrom ni služba:)

škoda je če si že enkrat not padu, pa delal na tem da boš zdej nehal. če so ti pri srcu bolj lahkotni komadi...te podpiram, samo lahkoten komad (slak, rus...) ni glih težko špilat. je le fajn pokazat zaka špilaš harmunko, pa da neki obvladaš. da pa skoz nabijaš take komade...to pa vsakmu enkrat dopizdi:)

moje mnenje...ne nehat

služba v ansamblu...poglej kot primer Mitjakvintet. kake skladbe špilajo, pa majo druge službe...

mitjakvintet sem omenu kot primer, ker jih ful spremljam, pa vem da majo druge službe prej. čeprov so nekatere povezane z glasbo, so le pred ansamblu
...

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kraj: Postojna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 04.06.2009, 14:29

Zakaj pa bi igral skladbe, ki ti niso všeč?
Slika

matteo
Večji godec
Večji godec
Kraj: Ljutomer

OdgovorNapisal/-a matteo » 04.06.2009, 17:09

Jaz se tudi to vprašam včasih.Naprimer ko se kako težko učim že dalj časa se vprašam zakaj se mučim s tem ko bi se v tem času lahko naprimer 10 slakovih ali podobnih.Ampak se vseeno potem vrnem k tem težjim.
Igraj tisto kaj te veseli.to je moje mnenje.

gasper
Večji godec
Večji godec
Kraj: petelinjek-ok. novega mesta

OdgovorNapisal/-a gasper » 04.06.2009, 17:57

Jaz sicer nisem harmonikar in bi težko kaj rekel, mislim pa da "zbrana družba" najraje posluša komade ki grejo v uho (npr. Slak, bratje Poljanšek...). Saj Slak ima tudi kake bolj "komplicirane" komade, samo niso tisto "preseravanje" - pokaži kaj znaš. To se dela bolj na tekmovanjih. In ko vidiš da družba zraven zapoje, takrat ko vidiš da te poslušajo, si potem tudi ti bolj sproščen. Četudi malo "zafušaš" vmes, nima veze.
To je pač moje mnenje, morda pa da se motim.

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 04.06.2009, 18:23

Malce bolj filozofsko vprašanje - kaj sploh je glasba?

Če imaš boljšo tehniko, to pomeni, da se z inštrumentom lahko še bolj pestro izražaš. Ne pomeni pa, da je ta glasba boljša. Pa tudi, če drgneš v tri dni ni nič od tega, če ne igraš z občutkom in dušo. Samo pokažeš se lahko pred glasbeniki z manj razgibanimi prsti.

Ljudje, ki komplicirajo s tehniko in glasbenimi pravili in se zdijo sami sebi tako zelo pomembni, pokvarijo ves smisel glasbe. Razen, če se res koncentrirajo na svoje izražanje glasbe in ne samo na tehniko in izvedbo.

Se pa tudi sam mučim s težjimi komadi. Eni so mi res zelo všeč. Pa tudi svojo tehniko na splošno zelo izboljšaš z njimi.
Slika

SwIfty
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 04.06.2009, 22:24

Malinuc napisal/-a:Malce bolj filozofsko vprašanje - kaj sploh je glasba?

Če imaš boljšo tehniko, to pomeni, da se z inštrumentom lahko še bolj pestro izražaš. Ne pomeni pa, da je ta glasba boljša. Pa tudi, če drgneš v tri dni ni nič od tega, če ne igraš z občutkom in dušo. Samo pokažeš se lahko pred glasbeniki z manj razgibanimi prsti.

Ljudje, ki komplicirajo s tehniko in glasbenimi pravili in se zdijo sami sebi tako zelo pomembni, pokvarijo ves smisel glasbe. Razen, če se res koncentrirajo na svoje izražanje glasbe in ne samo na tehniko in izvedbo.

Se pa tudi sam mučim s težjimi komadi. Eni so mi res zelo všeč. Pa tudi svojo tehniko na splošno zelo izboljšaš z njimi.

Zelo dobro mnenje Malinuc :wink:

SwIfty
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 04.06.2009, 22:31

attilaz napisal/-a:
moje mnenje...ne nehat

služba v ansamblu...poglej kot primer Mitjakvintet. kake skladbe špilajo, pa majo druge službe...

Stari ni panike, ne mislim nehat, ker brez glasbe pa spet popizdim. Gre se samo zato, da enostavno nimam časa in volje več zakomplicirane skladbe dudlat, pa še mine me hitro in porabim zelooo dolgo časa za kaki težji komad. Hotel sem samo vprašat, če je to narobe če pač raje igram bolj ljudem poznane komade. 8)

Fink
Mali godec
Mali godec
Kraj: Trebnje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Fink » 04.06.2009, 23:02

Igranje in tehnika je stvar posameznika. Tudi sam imam za sabo že kar nekaj tekmovanj z dobrim uspehom, med drugim tudi Ljubečno. Vendar se čedalje bolj poslužujem ljudske glasbe in seveda Slakove muzike, ker me to čedalje bolj privablja. Enostano je to muzika za ušesa in dušo. Tukaj so naše korenine. :wink:

SwIfty
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 04.06.2009, 23:23

Fink napisal/-a:Igranje in tehnika je stvar posameznika. Tudi sam imam za sabo že kar nekaj tekmovanj z dobrim uspehom, med drugim tudi Ljubečno. Vendar se čedalje bolj poslužujem ljudske glasbe in seveda Slakove muzike, ker me to čedalje bolj privablja. Enostano je to muzika za ušesa in dušo. Tukaj so naše korenine. :wink:

Zadetek v nulo, na kratko rečeno sem hotel povedat točno to kar je Fink ravnokar storil. Tudi meni se vsebolj dozdeva da ljudje oz. frajtonarji pozabljamo kakšna glasba se je izvajala ob rojstvu tega instrumenta. :roll:

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 05.06.2009, 14:40

Se strinjam z obema. :wink:
Če bi sam kdaj ustvarjal, bi ustvarjal glasbo podobno Slakovi, čeprav ni lahko njegov stil posnemati. Zagotovo bi bolj ljudske.
Frajtonarca je za ljudsko obarvane melodije, za drugo so pa klavirke, kromatične in pa popolnoma drugi inštrumenti.
Slika

SwIfty
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 05.06.2009, 15:09

Tako je Malinuc. Verjetno pa sam to najboljse ves ker igras svetovno harmoniko za taksne zametne melodije, mislim na Prostor seveda. :wink:

apis

Apis

OdgovorNapisal/-a apis » 05.06.2009, 23:58

Malinuc napisal/-a:Se strinjam z obema. :wink:
Če bi sam kdaj ustvarjal, bi ustvarjal glasbo podobno Slakovi, čeprav ni lahko njegov stil posnemati. Zagotovo bi bolj ljudske.
Frajtonarca je za ljudsko obarvane melodije, za drugo so pa klavirke, kromatične in pa popolnoma drugi inštrumenti.

Se popolnoma strinjam s tabo. Čeravno Slakovo " V dolini tihi " zaigram po notah, pa vseeno ne zveni tako, kot pa na frajtonarci ( igram kromatično )
povsem drugačna zadeva pa je, ko zaigram La Palomo, Cucaracho, Silver moon ali podobne zadeve - tu pa mislim, da so v prednosti kromatične ali pa klavirke. Vsekakor se da na kromatične prav dobro zaigrati tudi ljudske pesmi, katere pa zaigrane na frajtonarco zvenijo čisto drugače - zgolj moje mišljenje.
Vsaka harmonika ima pač svoje pomanjkljivosti in prednosti - največ pa je po moje odvisno od tega, kako se pesem zaigra ( eno je z dušo in srcem, drugo pa je pravilno po notah - vendar zaigrano na silo )

Pe še primerjava - vsi veste,da je Denis Novato svetovna klasa ( o njegovih sposobnostih ni potrebno razpravljati - ta posnetek pa je zgolj primerjava med kromatično harmoniko in frajtonerco - ( zven - glas kromatične harmonike je pač popolnoma drugačen ) - pa še moj komentar na igranje harmonikaša iz Rusije - se sploh ne čudim njegovi perfektni izvedbi skladbe, saj tudi šolanje harmonikašev v tej državi traja naj dlje -

http://www.youtube.com/watch?v=JL58oa5UXXE

Vsem "frajtonarjem" pa želim veliko veselja in uspehov pri njihovem igranju - predvsem pa, da bi po svojih močeh ohranili našo narodno in seveda NZ glasbo. Veliko uspehov Vam želim!

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 06.06.2009, 12:18

Malinuc napisal/-a:Se strinjam z obema. :wink:

"Frajtonarca je za ljudsko obarvane melodije"-se strinjam s tabo

drugo si pa fejst u temo bincnu
...

kirezagar
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a kirezagar » 07.06.2009, 21:16

Kaj je u temo brcnu?

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 08.06.2009, 12:02

Slakov sistem, če ste enmal boljši muzikanti...ni težk pogruntat. pevce moriš met dobre, pa srce za frajtonerco, pa ljudske pesmi.

frajtonerca je za ljudsko obarvane melodije, kar pa ne pomeni, da kromatika pa klavirka ni. klavirko pa kromatiko špilajo v raznih orkestrih...ipd ker sta to kromatična instrumenta. s frajtonerco pa drugega kot slovensko narodnozabavno glasbo ne moreš špilat. pa še te velik ne moreš, razen če maš za nekatere komade po ene par harmunk na odru.
...

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 08.06.2009, 14:21

Dejstvo je, da se ljudsko najlepše zaigra s frajtonerco.

In ni lahko posnemati Slakov sistem.
Njegove pesmi igrati že, ustvarjati svoje s takšnim stilom pa ne ravno, tudi če niso težke skladbe za igrat.
Slika

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 08.06.2009, 15:54

ustvariti svoje...to je pa druga pesem. sem narobe razumel
...

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 08.06.2009, 16:31

Lepo je brat o tem, da se nagibate k Slaku. Včeraj sem bil na veselici, kjer je Lojze igral (Nuskova, Prekmurje). Kot veste, tu ta glasba nima korenin, ampak se počasi sem naseljuje. ;) Lojze Slak je most med ljudmi in instrumentom. On je prevajalec tehničnih zadev v ljudska srca. :) Igra dovolj kompleksno, da se frajtonerji imamo od njega kaj učiti, po drugi strani pa zavije vse v tako lepo melodiko, ki jo lahko rodi le čista ljubezen do glasbe.

Lojze je neponovljiv. Še sploh ne vemo, kaj imamo. To bo kasneje znano kot "fenomen". Bodimo ponosni nanj, saj je on bistveno pripomogel k izročilu ljudske glasbe ravno preko frajtonerce. Ne zavržimo dejstva in se predajajmo nehim tehničnim skladbam, ki same po sebi zahtevajo le veliko vaje, duše pa tako rekoč nimajo.

Pa veselo igranje še naprej! :)
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 08.06.2009, 18:53

Jaz sem itak odvisen od Slakove glasbe, druge enostavno ni zame.
Saj poslušam res veliko zvrsti (črnski blues, metal, deathcore, rock, stari rap...) ampak se vedno vrnem k Slaku.
Trenutno je pa nasloh bolj suša v glasbenem svetu.
Vsi poslušajo tiste najstniške pop skladbe na MTV-ju, ki nimajo niti sledi umetniškega ustvarjanja in me nekako žalosti, da ljudje ne dajo nič več na umetnost.
Isto je tudi v NZ glasbi. Bolj žalost kot ne.
Sicer pa je to le moje osebno mnenje. Glasba je tako ali tako zelo subjektivna.

Za vse, ki dajete poudarek na igranje z dušo en blues posnetek, ki velja za zvrst, ki se da ustvarjati samo z občutkom:
Sonny Boy Williamson II alias King of Soul (Kralj duše)
http://www.youtube.com/watch?v=IG3Z_R9wJ-w
:) :wink:
Slika

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost