Popularnost frajtonerce

Admin
Administrator
Administrator

Popularnost frajtonerce

OdgovorNapisal/-a Admin » 22.06.2006, 10:18

Diatonična harmonika, po domače frajtonerca, se je v zadnjem času zelo uveljavila med ljudmi, predvsem po Evropi, pa tudi po svetu.

Zaradi popularnosti se daje čedalje več poudarka tudi na šolanje. V zgodovini se je slovenski šolski sistem frajtonerce zelo otepal, zdaj pa se zdi, da bo le dobila prostor tudi med klavirjem in flavto!

"Mladi upi", ki se pojavljajo iz dneva v dan in jih je čedalje več uresničujejo sanje slovenskih očetov in mater (Ali bo še moj vnuk pel slovenske pesmi - skladba Borisa Kopitarja ... ni strahu, Boris!:) )

Lp!

tine

OdgovorNapisal/-a tine » 29.06.2006, 22:26

ja. ljudje so skoraj že po*izdli zaradi frajtonerce :roll: :?

joco

OdgovorNapisal/-a joco » 02.07.2006, 19:22

mah kakšen strah, še preveč bo glasbe na koncu! pa trendi tudi niso glasba, to da vsak drugi želi igrat, med njimi tudi dosti netalentiranih!

to je pač moje mnnenje

Admin
Administrator
Administrator

OdgovorNapisal/-a Admin » 02.07.2006, 20:42

Je že res, da se veliko ljudi želi naučiti igrati, pa nimajo dobrega posluha, je pa po drugi strani tudi res, da se odkrije mnogo dobrih talentov!

Večkrat slišim starejše: "Če bi imel denar, ko sem bil mlad, bi si kupil harmoniko!" --> Danes ni več tako, ljudje kar vse pokupijo...

Po moje ni nič slabega, če je vsako leto recimo 500 novih, ki se začnejo učiti, namesto, da počnejo kakšne druge neumnosti! :D

Lp!

Pero
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Pero » 03.07.2006, 23:22

Frajtonerca je prava stvar :D :D

Ni tako enostavno igrat kot se zdi, saj je treba vložiti veliko truda, vendar se splača učiti, kot pa delati kake neumnosti :wink:

Čbelca

OdgovorNapisal/-a Čbelca » 04.07.2006, 12:07

ja, res je, vedno bl popularna-frajtonarca je zakon :!: :!: :D

sam se mi res ne zdi prou, k določeni enačjo igranje npr. kot Atomic Harmonik, pa recmo nekej kr se igra na tekmovanjih- pol pa jim način Atomic Harmonik ni ušeč, je pa pol kr use, kr se igra na frajtonarco bedno. :shock:
pa to, k folk govori goveja muska pa to, sej nč ne rečm, seveda se izvaja (pa jst nč ne vidm slabga u tem), sam se da tut marsikej druzga izvajat tut ful dobr (od klasike, jazz-a, pa tut do pop skladb)-tko da se mi res ne zdi prou, k folk misl da je frajtonarca tko omejena :!: :!: :!: :x

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 04.07.2006, 20:43

Čbelica, se strinjam! Rad bi le dodal, da je frajtonerca že od svojega nastanka predvsem namenjena igranju ljudskih glasbenih tematik: valčki, polke, mazurke in je lepo, če se kot taka ohrani. Tukaj gre pohvala vsem tekmovanjem, ki se tega zavedajo in na tak načih ohranjajo ljudsko izrožilo, npr. Plaketa Avgusta Stanka na Zlati harmoniki Ljubečne pomeni največjo nagrado za najboljši venček narodnih pesmi.

Frajtonerca torej je ljudski inštrument in če hočemo tudi "goveji". Če je že tako zelo goveja, zakaj se potem v diskotekah pojavljajo razni bendi s harmonikami (posnemovalci Konečnika in turbo glasbe)...

Lp!
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

Čbelca

OdgovorNapisal/-a Čbelca » 05.07.2006, 21:54

dejan, se poplnoma strinjam.
Ja posemovalci.....to so pa tisti, k so dojel, da je frajtonarca zakon- želim si le, da bi ful več ljudi prestopl te meje mišljenja (kot ga podajajo nekateri!!!), da je dobr sam tist kr je s tega stoletja- k tuki se pa pošten motjo, ker konc koncev, če samo pogledaš kam je pršla vsa težavnost skladb, tehnika...igranja na frajtonarco v vseh teh letih :!: :!: :!:

FRAJTONARCA GRE NAPREJ :arrow: IN MI Z NJO :D :lol: :wink: :D :!: :!:

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 05.07.2006, 23:36

Če pogledam še s strani naraščanja popularnosti ugotovim sledeče:

1. pred 15 leti ni nihče na TV igral harmonike, ki bi bil mlajši od 40 let (v poprečju), potem pa se je starostna doba manjšala, tako da sedaj nastopajo že kar 8, 9- letniki ("mladi upi"). Mene je bilo pred 10 leti sram zaigrat na proslavi, ker so se vsi v naprej drli "govedinaaa" ...

2. Čedalje bolj je šlo v smer popularnosti harmonike...Zanimiv primer iz izkušenj: bivši sošolec, ki je bil zvest Metallici, mi je pred nekaj leti rekel: daj, prinesi harmoniko zraven (za končni žur), da bo bolj veselo! Jaz pa njemu rečem: "Ne bi ti kitare?" On pa: eh...to ni za TAK žur...! Torej???

3. Nedavno pa še turbo glasba! No, in po teh letih je tista ISTA frajtonerca, ki je bla tako GOVEJA, postala naenkrat KUL in TURBO in ATOMIK in svašta...! :D
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

matjazo

OdgovorNapisal/-a matjazo » 08.07.2006, 08:59

edino pravilno je, da se je razvoj frajtonarce razširil po vsej Sloveniji in da jo igrajo stari kot mladi. To je naša zavednost!! Po tem se ločimo od ostalih!!

Tadej

OdgovorNapisal/-a Tadej » 16.07.2006, 14:30

Moje mnenje je da je frajtonerca v zadnjih letih zelo popularna tako med mladimi kot med starimi.Samo potruditi se moremo da to ne bo razpalo. :D

Kiki
Moderator
Moderator
Kraj: VELENJE-Vinska Gora

OdgovorNapisal/-a Kiki » 29.08.2006, 00:44

:lol: Ta glasba je zmeraj bolj popularna,že zaradi samega odziva mladih na njo...Samo poglej koliko mladih igra harmoniko (frajtonerco) in mislim da bo tako tudi ostalo... :wink:
Glasba mi pomeni vse, z njo življenje se začne!!!! V meni nikdar ne zamre, je kot daljni lep spomin, ki zveni še ko zaspim!

Mojster
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Mojster » 29.08.2006, 10:04

Res je frajtonerica ZAKON. Neverjetno koliko mladih igra in to KAKO igra. Kako velika konkurenca in kam pelje ves ta razvoj ... Neverjetno. Slovenci imamo to glasbo v krvi, prav posebej še pa to harmoniko, pa čeprav se najde kdo od "strokovnjakov" ki je ne priznavajo in ne marajo. Sam spremljam NZ glasbo ljubiteljsko zelo natančno že kakšnih 17 let. Nasploh je ta glasba pridobivala na popularnosti med mladimi in doživela pravi razcvet tam okoli leta 2000, ko so se širši javnosti kot NZ ansambel predstavili Čuki in pa še prej Mladi Dolenjci, predvsem je pa mladina ponorela s prihodom Modrijanov na sceno in pa ostalih mladih skupin, ki so prav tako odlične in zanimive za širšo publiko.

dolenka

OdgovorNapisal/-a dolenka » 23.09.2006, 17:43

se strinjam z vami! moj kolega, ko je šov v prvi letnik gimnazije v ljubljano ni upal nobenemu povedat da igra harmoniko!ko pa je enkrat šele sredi leta to povedav sošolcem, je zvedu,da v razredu poleg njega igra še najmanj 10 fantov harmonko! ampak vse je bil to sram na glas povedat! jst pa z veseljem povem da poslušam samo narodno-zabavno glasbo in igram harmonko!pa me učas kšni kr gledajo kaj mini jasno...kako lahko to poslušam... mislim pa da je vedno več takih ki to radi poslušajo in prav je tako! :D

muzikantarka

OdgovorNapisal/-a muzikantarka » 24.09.2006, 20:12

Jaz sem istega mnenja, tudi jaz igram harmoniko, in me je bilo nekaj časa sram marsikomu povedat, da igram, zdaj mi pa po domače povedano dol visi kaj si kdo misli. Ko igram harmoniko, je to balzam za mojo dušo. Mogoče je preveč poetično, ampak je res. :lol:

okcor
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a okcor » 25.09.2006, 07:57

Živio.
Ja, danes je Jack že tisti, ki ne igra frajtonarce, saj jo že vsi igrajo...

Ne, hecam se, kar tako naprej, mladina. Naj se Slovenci ohranimo in z nami naša muzika, da nas ne bodo čef.... iztrebili.

lp, D.
"Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.
Do uspeha ni dvigala, pot do njega vodi po stopnicah."

8laz

OdgovorNapisal/-a 8laz » 27.03.2008, 19:03

Ma men je frajtonerca zakon.

LP Blaž

muzikant

OdgovorNapisal/-a muzikant » 27.03.2008, 19:28

Konec koncev je prav da jo igra vse več ljudi! Ampak nekateri se že na začetku ne zavedajo da to ni tako enostavno kot zgleda in nevedo da je potrebno vložiti veliko dela v igranje! Ko gledajo nekateri tekmovanja vidijo nekega prvaka kako mu tečejo prsti, pa mislijo da bo tudi od zaigral tako, neve pa da je potrebno leta in leta vlaganja v tehniko igranja, da se potem vendarle zaigra tako pesem!

PA ŠE VPRAŠANJE:
-kaj vsak zaigra pesem pod šampolajem od lupinca?
-kaj vsak zaigra pesem zopet doma od lupinca?

:wink: lp

Mažo
Začetnik
Začetnik
Kraj: Velenje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mažo » 27.03.2008, 19:47

Res že skoraj vsak drugi špila, js pa mislim, da zato nekateri igrajo, ker pač sosedov Janezek tud špila. Ampak to ni tisto, da bi igral z dušo. Da odgovorim muzikantu, js teh ne igram, ker mam raj, da se da zapet zraven.

Lp Mažo
Favšija naš je nacionalni šport!

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost