Stari ansambli in posamezniki

Hervard
Začetnik
Začetnik

Stari ansambli in posamezniki

OdgovorNapisal/-a Hervard » 24.07.2009, 23:24

Zanima me, če kdo ve kaj o sledečih ansamblih in posameznikih: Danica Filiplič, Vaški kvintet, Ansambel Borisa Franka, Greta Ložar, Avgusta Danilova in Anton Šubelj.
Na internetu sem našel kar nekaj njihovih skladb, ki so mi zelo všeč, žal pa ne piše ničesar o izvajalcih. Zanimajo me letnice rojstva, delovanja, smrti, opis življenja...
Bi pa tudi prosil, če ima kdo kakšno skladbo, ki je ni na spletnem portalu YouTube(od tam sem si n računalnik naložil vse.)
Hvala
Osti jarej, bodoči Hervard!

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 25.07.2009, 07:25

Na vsa tvoja vprašanja bi dobil odgovor v knjigi Ivana Sivca z naslovom VSI NAJBOLJŠI MUZIKANTI- prvi del (s podnaslovom: razvoj narodnozabavne glasbe od začetkov do leta 1973)
Knjigo lahko naročiš direktno pri g. Ivanu Sivcu (če ni že rasprodana) - ali pa si jo sposodi v Knjižnici!
Lep pozdrav, Aco51!

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Kamnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 25.07.2009, 08:31

Aco51 napisal/-a:Na vsa tvoja vprašanja bi dobil odgovor v knjigi Ivana Sivca z naslovom VSI NAJBOLJŠI MUZIKANTI- prvi del (s podnaslovom: razvoj narodnozabavne glasbe od začetkov do leta 1973)
Knjigo lahko naročiš direktno pri g. Ivanu Sivcu (če ni že rasprodana) - ali pa si jo sposodi v Knjižnici!

Aco51, knjiga je že razprodana kar nekaj časa!
Melodija, letnik 1983, B-Es-As
Grilc, letnik 2007, C-F-B

Hervard
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Hervard » 25.07.2009, 11:17

Aco51 napisal/-a:Na vsa tvoja vprašanja bi dobil odgovor v knjigi Ivana Sivca z naslovom VSI NAJBOLJŠI MUZIKANTI- prvi del (s podnaslovom: razvoj narodnozabavne glasbe od začetkov do leta 1973)

Hvala, si jo bom sposodil v knjižnici.
Osti jarej, bodoči Hervard!

iskra
Začetnik
Začetnik

Re: Stari ansambli in posamezniki

OdgovorNapisal/-a iskra » 07.11.2010, 15:40

Hervard napisal/-a:Zanima me, če kdo ve kaj o sledečih ansamblih in posameznikih: Danica Filiplič, Vaški kvintet, Ansambel Borisa Franka, Greta Ložar, Avgusta Danilova in Anton Šubelj.
Na internetu sem našel kar nekaj njihovih skladb, ki so mi zelo všeč, žal pa ne piše ničesar o izvajalcih. Zanimajo me letnice rojstva, delovanja, smrti, opis življenja...
Bi pa tudi prosil, če ima kdo kakšno skladbo, ki je ni na spletnem portalu YouTube(od tam sem si n računalnik naložil vse.)
Hvala

Za gospo Danilovo imaš tu opis:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Avgusta_Danilova
Tu pa je še slika od mlade Danilove:
http://www.genspot.com/PhotoGallery/Sho ... _id=103015

Za Antona Šublja imaš tu 2 posnetka glasbe iz l. 1930 in 2 iz 1920:
http://www.dlib.si/v2/Results.aspx?quer ... ageSize=20

Šubelj je bil brat Ivana Šublja, ki je spremljal Avgusto Danilovo na klavirju. Sam Anton Šubelj pa je snemal sam ali pa z sopranistko Aneto Madić.
Bil je operni pevec rojen l. 1899 na Rodici, umrl pa je l. 1965.
Omenja se tudi prvo potovanje v Ameriko (1928-1929)

Za ostale pa ne najdem več povezav ali kakih podrobnih opisov, LP, Iskra
Melodija Violeta III, Apollo DJB100STR

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik
Kraj: Pregrada

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 31.12.2011, 21:08

http://www.genspot.com/video-284090/na- ... 1-del.aspx
to je en stari film ki ga lahko pogledati. Jaz sem otrok v 15 letih svojega življenja, sem pa eden od retkih ki ih zanima kaj takega. Jaz po svojem sluhu se učim igrati na frajtonerico, za šolo pa nimam denarja. Mene zelo zanimajo stare pesmi in jih rad prepevam, moj stari ata me je naučil ekatere stare pesmi, nekatere sem naučil od starejših ljudi, veliko pa sem jih zapisal prek interneta. Mene zanimajo stare pesmi i imam 4 pesmaric ki si jih napisal. Zanima me ena pesem ki jo nemorem nikakor najti. To je pesem fant je čez polja šel. To pesem sem slišal na oddaji glazbeni spomini z Borisom Kopitarjem. To pesem so peli Ans.Borisa Kovačiča & Vitala Ahačiča. Nekatere pesmi od njih sem našel, tale pesem pa me zanima, pa jo nemorem najti. Na mladim ljudmi stoji prihodnost in želel bi stare pesmi ostanejo in se ne pozabijo, da jih vsak človek lahko sliši. Prosim vas da mi pošljete kakšne stare pesmi od Mary Udovich in Josephine Lausche, od Antona Šubelja in kaj podobnega, prosim lepo. Hvala
bodoči muzikant Daniel Novak!

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 31.12.2011, 23:59

Hervard napisal/-a:Zanima me, če kdo ve kaj o sledečih ansamblih in posameznikih: Danica Filiplič, Vaški kvintet, Ansambel Borisa Franka, Greta Ložar, Avgusta Danilova in Anton Šubelj.
Hvala

jaz vem veliko starih pesmi, pa me tud to zanima. Jaz lahko mogoče pomagam Hervard. Če bi malo se pogovarjali bi ona zastopla bolj kaj mene zanima, jaz bi pa njo zastopil.

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 01.01.2012, 03:00

Danica Filiplič je bila prva ženska pevka v znamenitem Bratov Avsenik.
Rodila se je 11. januarja 1925.leta v Šentvidu pri Ljubljani, Slovenija. Svojo karijero je začela s pela tradicionalnih pesmi Tonetom Kozlevčarjem. Leta 1949 je začela pela z Francom Koren. Postali so nepozabni duet. Leta 1954 so zapeli prvič Bratov Avsenik. Ob koncu leta 1961 je bila nadomesti z Emo Prodnik. Med "Avsenik" obdobju je pela leto in pol v skupini Zadovoljni Kranjci.
Njen naslednji in zadnji je bil ansambel Janeza Kalška ali Slovenski muzikantje.

http://www.discogs.com/viewimages?artis ... ipli%C4%8D to je pa njena slika

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 18.02.2012, 14:16

po dolgem cajtu sem našel tisto pesem. Ji ni ime fant je čez polja šel, ne vem kako je naslov te pesmi, ampak tako gre:

Dan, večer se že nagiba
svet se v temo budi
veter klasje tiho giba
polje in gozd šumi

vonj cvetiča diham v zraku
nosi mi tih odmev
fant zapel si je ob mahu
čujem njegov napev

zvezda noć je prebudila
temne so kamre vse
prisluhnila so dekleta
preden napev zamre

kje je cvetje, kje je klasje
vse je pokrila noč
kje si fant in kje tvoj glas je
z mahom odšel si proč

Vonj cvetiča diham v zraku
nosi mi tih odmev
fant zapel si je ob mahu
čujem njegov napev

polja so poglede st'rila
vmrl je tih odmev
zvezdna noč se je zgubila
z mahom je fant odšel

zvezdna noč se je zgubila
fant je čez polja šel.

http://youtu.be/gHCshuQVo_k
prva je pesem instrumentalna
druga je, kadar v goro grem
tretja je pa ta ki sem napisal besedilo
lepe so te stare pesmi, lepa melodija me gane do solz.

kirezagar
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a kirezagar » 13.05.2012, 09:42

Daniel_oto napisal/-a:http://www.genspot.com/video-284090/na-svoji-zemlji-1-del.aspx
to je en stari film ki ga lahko pogledati. Jaz sem otrok v 15 letih svojega življenja, sem pa eden od retkih ki ih zanima kaj takega. Jaz po svojem sluhu se učim igrati na frajtonerico, za šolo pa nimam denarja. Mene zelo zanimajo stare pesmi in jih rad prepevam, moj stari ata me je naučil ekatere stare pesmi, nekatere sem naučil od starejših ljudi, veliko pa sem jih zapisal prek interneta. Mene zanimajo stare pesmi i imam 4 pesmaric ki si jih napisal. Zanima me ena pesem ki jo nemorem nikakor najti. To je pesem fant je čez polja šel. To pesem sem slišal na oddaji glazbeni spomini z Borisom Kopitarjem. To pesem so peli Ans.Borisa Kovačiča & Vitala Ahačiča. Nekatere pesmi od njih sem našel, tale pesem pa me zanima, pa jo nemorem najti. Na mladim ljudmi stoji prihodnost in želel bi stare pesmi ostanejo in se ne pozabijo, da jih vsak človek lahko sliši. Prosim vas da mi pošljete kakšne stare pesmi od Mary Udovich in Josephine Lausche, od Antona Šubelja in kaj podobnega, prosim lepo. Hvala

Zelo lepo, da so ti take pesmi všeč! Moram rečt, da so tudi meni že kot mladostniku bile zelo všeč, kar pa za današnjo maldino ne morem več rečt. Žal, vsi bi samo še tujo muziko poslušali, če že NZ pa poslušajno kakšne Modrijane in njihovo štekanje v smislu ti ti ti ti. Ljudske, katere so res lepe pesmi, pa se čedalje manj posluša in poje. :(
Igram tam na vso moč, prekratka mi je noč, ne dam si prej pokoja, da ves denar je proč.

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 13.11.2012, 19:39

Kirezagar: me veseli da le nekdo poštuje moje mnenje, ker, da bi me kedo razumu od ta mlajših, misl'm, od moje generacije, ni šans'. Ja, to je zelo žalosno da je malo še takšnih muzikantov k't so bili. Zato s'm rajtou de b' igrou, ta staro muz'ko k' je pozabljena. Ta stari muzikanti k' so t'ko dobr' igral' de don's nobe'n več t'ko ne more zaigr't. K'r nima voule pa ta smisu (smisel, talent) za starinsko muz'ko. Men'm da mladi ne radi poslušajo stare ljudi ko pojejo te stare pesmi, o js pa ja, t'ko da če jo mladi muzikanti zapojejo, tud' če je pesem stara, radi bojo poslušal, sam' zato se pa treba tud' učit stare komade pa ih na kaki gostiji zaigrati tak da ljudi slišijo pol bo spet po postal hit in spet bojo za nekaj mes'cov, al pa let, spet bojo vsi vedli in pesem nebo pozabljena. Ampak ne da jo zaigraš pa polj je preurediš da igrajo električni inštrumenti ali pa bobni pa činele in tako naprej, pravim, če je domače, mora biti domače, in tak kak je blo naj ostane, nikdar frajtonerco nebo zamenila električna kitara in imela lepši zvok od naše frajtonerice, nikdar.
pokojni Lojze Slak bo vedno za mene vzor, kot tudi Avgust Stanko in njegov trio, stari pevci Greta Ložar, Sonja Hočear, Danica Filiplič in Franc Koren, Rezika Koritnik, Janez Lesjak in Helena Pleven, Anton Šubelj,Aneta Mandič, ansambel Rudolfa (Rudija) Bardorferja in zraven kvartet Zonček, Ansambel Franca Flereta in Dobrepoljski fantje, Ansambel bratov Avsenik, Ansambel Alojza Grnjaka, Trio Edwarda Hoyera (Trio Hoyer), Franc Delčnjak, Mary Udovich in Josephine Lausche, Moški kvartet Jadran, Zadovoljni kranjci (ansambel Borisa Franka), Beneški fantje, ansambel Janeza Jeršinovca (Veseli Planšarji) in Krnjev Gostič, noben'ga nisem ispustu, to so vsi meni najboljši stari slovenski muzikanti, kasneje pa nobeden več k't oni zaigrat nemore. http://youtu.be/Y5LuKW-c2Cg Anton Šubelj, da se vidi kaj je muzika

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 17.11.2012, 22:03

Ki sit, ki lačan, de man ma žour za se

Der bi svejt bil manreden, bi ne' bilo na svejti žourå.
Den kulko lüdov na svejti umri zar žourå, de nekši pa mečejo krüj.
Zo tiste ke mečejo krüj, ne' je' zsram bodɘ, der bo nekši že 'mar, bo se drügi sita.
Man, ni hujšɘga grejha, nar metati krüh. Bog ne' prosti tist'm k' sou metåli krüj,ne' bo na svejt mir no večna sreča. Amɘn.

A me do ke' råzma?

iskrat
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a iskrat » 24.12.2012, 04:35

To sem našel v knjigi VSI NAJBOLJŠI MUZIKANTI - 1. del, kjer opisuje začetek NZ nastanka:

Pionirji oz. začetniki NZ glasbe so bili definitivno Avgust Stanko, Vaški kvintet, Fantje na vasi, Božo Grošelj in Miško Hočevar kot moški pevski duet, Rezika Koritnik in Sonja Hočevar kot kot ženski pevski duet, potem pa Danica Filiplič in Franc Koren ter Beneški fantje, Slovenski oktet in kvartet Do.

Ni točno tako napisano, jaz sem malce drugače napisal.
Delicia Favorit III B-Es-As
Melodija Violeta III

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 24.12.2012, 09:29

pa še marsikdo---samo so skriti talenti,ker niso imeli take možnosti priditi na vrh domače glasbe... :wink:

bevcar66
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a bevcar66 » 14.05.2013, 14:02

Ja car si če pišeš v narečju škoda treba ga je tudi "knjižno" obvladati

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 14.05.2013, 22:44

bevcar66, ne bodi centralist;
ravno takšen zapis narečja je "obvladan" in točno zapisan: nima vsako narečje zgolj 29 glasov, kot jih uradno priznava SKJ - npr. celotna V Slovenija priznava in izgovarja Madžar/Madžarska kot "mađar/mađarska", kar je res bolj pravilno - ne bi pa na široko o tem razpredal;
"Püsti in bezvezni de slovenski jezik bija, kak bi fsi po loblanski güčali!"

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 15.05.2013, 15:50

Daniel_oto napisal/-a:Ki sit, ki lačan, de man ma žour za se

Zo tiste ke mečejo krüj, ne' je' zsram bodɘ, der bo nekši že 'mar, bo se drügi sita.
Man, ni hujšɘga grejha, nar metati krüh. Bog ne' prosti tist'm k' sou metåli krüj,ne' bo na svejt mir no večna sreča. Amɘn.

A me do ke' råzma?

Zanimivo bi bilo prebrati isto besedilo v knjižni slovenščini in ga primerjati. :D

bevcar66
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a bevcar66 » 29.05.2013, 16:53

Mene pa zanima če ima kdo kaj informacij o ali celo morda kak posnetek od ansambla Milana Vitka iz Maribora?
Hvala Lp

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 01.06.2013, 07:50

bevcar66 napisal/-a:Ja car si če pišeš v narečju škoda treba ga je tudi "knjižno" obvladati

Sej tud književni slovenski jezik prav dobr' govor'm
Saj tudi književni slovenski jezik dobro govorim

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 01.06.2013, 07:58

polton napisal/-a:
Daniel_oto napisal/-a:Ki sit, ki lačan, de man ma žour za se

A me do ke' råzma?

Zanimivo bi bilo prebrati isto besedilo v knjižni slovenščini in ga primerjati. :D

Ja, to pomeni, če bi svet bil pošten nebi blo na svetu lakote. Koliko ljudi na svetu umre zaradi lakote, a nekateri še mečejo kruh. Za tiste ki mečejo kruh naj jih bode sram, ker dokler bo že nekateri zaradi lakote, drugi bo sit pa še kruh metal.
Ni hujšega greha kot je metati kruha, Bog naj oprosti tistim ki so metali kruh, naj bo na svetu mir in večna sreča. Amen.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost