Kako izdelati notno gradivo?

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
mckmck

Kako izdelati notno gradivo?

OdgovorNapisal/-a mckmck » 21.02.2011, 20:54

Lep pozdrav.

Imam eno vprašanje.
Z ansamblom naredimo svojo pesem(besedilo,melodija)
Hočemo se prijaviti na festival kjer zahtevajo notno gradivo.
Glede nimamo pojma.
S kom naj si pomagam izdelati notno gradivo?

Lp

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Kako izdelati notno gradivo?

OdgovorNapisal/-a urban » 21.02.2011, 21:20

Izposodite si kakšno knjigo o glasbeni teoriji in se v to malo poglobite.
Imaš pa tudi nekje na forumu šablono za melodijsko stran diatonične harmonike, s katero se lahko pomagaš in ugotoviš katera tipka je kakšen ton.

Potem pa samo vzameš si nekaj časa in si napišeš note v kakšnem programu (Encore, Finale). Je pa nekoliko dolgotrajen postopek, vsaj na začetku, ko še neveš kje je kaj.

LP,
U.
Melodija, letnik 1983, B-Es-As
Grilc, letnik 2007, C-F-B

mckmck

OdgovorNapisal/-a mckmck » 21.02.2011, 21:31

urban napisal/-a:Izposodite si kakšno knjigo o glasbeni teoriji in se v to malo poglobite.
Imaš pa tudi nekje na forumu šablono za melodijsko stran diatonične harmonike, s katero se lahko pomagaš in ugotoviš katera tipka je kakšen ton.

Potem pa samo vzameš si nekaj časa in si napišeš note v kakšnem programu (Encore, Finale). Je pa nekoliko dolgotrajen postopek, vsaj na začetku, ko še neveš kje je kaj.

LP,
U.

Hvala za pomoč.
Če sem razumel jaz morem melodijo harmonike spraviti na papir(note).

Lp

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 21.02.2011, 21:44

Tako je. Note ponavadi pišeš v dveh vrstah, melodijski del (harmonika) in basovski del (kitara in bas).

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kraj: Postojna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 22.02.2011, 19:34

Po moje je pa bolje, če vam nekdo, ki se spozna na to, naredi notni zapis.
Slika

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 22.02.2011, 20:10

Tudi to je možnost, a seveda za sabo spet potegne neke stroške. :wink:

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 22.02.2011, 20:34

mckmck napisal/-a:Lep pozdrav.

Imam eno vprašanje.
Z ansamblom naredimo svojo pesem(besedilo,melodija)
Hočemo se prijaviti na festival kjer zahtevajo notno gradivo.
Glede nimamo pojma.
S kom naj si pomagam izdelati notno gradivo?

Lp

Po naravi sem bolj pesimist kot optimist, zato mi ne prosim zamerit.
Na festivale se v zdajšnjih časih prijavljajo ansambli v katerih igrajo celo akademsko (fakultetno) izobraženi glasbeniki. V vašem ansamblu pa o notah kot praviš nihče nima pojma.To pomeni, da tudi nihče ni hodil niti v nižjo glasbeno šolo. Radi pa bi tekmovali in se pomerili z drugimi. Saj, veselje do igranja verjamem da imate, vendar.....Če bi bil ta festival pred 30 ali 40 leti bi imeli morda še kakšne šanse. V današnjih časih pa se zgodi, da skritizirajo (da ne rečem popljuvajo) še študirane glasbenike, ki že 15 ali 20 let igrajo. Zato glede udeležbe dobro premislite, da ne boste preveč razočarani.
(če pa boste note kot neuki sami pisali, sem pa prepričan, da vas sploh ne bodo srejeli!)
Lep pozdrav, Aco51!

Jordan
Moderator
Moderator
Kraj: Šentjernej

OdgovorNapisal/-a Jordan » 22.02.2011, 20:51

Malo mimo teme vendar se ne morem zadržati.
To kar je napisal Aco51 je velik problem, zakaj bi nekdo ki ima veselje do glasbe moral imeti glasbeno izobrazbo, da dobro zaigra skladbo oz. ustvarja le to.Glasba se lahko na nivoju akademikov izvaja brez akademikov.

mckmck

OdgovorNapisal/-a mckmck » 22.02.2011, 21:25

Aco51, eden ima nižjo glasbeno.
Kar si pa napisal ti ne dam prav.Ni rečeno, da šolani glasbeniki zaigrajo boljše kot nešolani!
Ne vem pa zakaj bi bili razočarani.
Poskusit ni greh pravijo.
Volje za delo je veliko tako da...

Lp

cehak
Dober muzikant
Dober muzikant
Kraj: ptuj
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a cehak » 24.02.2011, 12:19

Kolikor je meni znano recimo Andrej Plut(harmonkar od Zlatih muzikantov)ne pozna niti ene note in je baje celo samouk, pa raztura klavirko...tak da najvec je uha....vedno bila in bo:D

mckmck

OdgovorNapisal/-a mckmck » 24.02.2011, 13:52

cehak napisal/-a:Kolikor je meni znano recimo Andrej Plut(harmonkar od Zlatih muzikantov)ne pozna niti ene note in je baje celo samouk, pa raztura klavirko...tak da najvec je uha....vedno bila in bo:D

Se strinjam.
Če imaš uho lahko ima drugi 10 šol;)

Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kraj: Postojna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 24.02.2011, 16:58

Najbolj je smešno to, da po festivalih nastopajo sami "akademski glasbeniki," igrajo pa takšne pesmice, da je vse skupaj smešno. :lol:

Narodno-zabavna glasba, ki je namenjena festivalom je za moje dojemanje glasbe ena najnižjih možnih oblik izvajanja in ustvarjanja glasbe. Popolnoma brez srca, brez iskrenosti, vedejo pa se kot, da so na najvišji 'inteligenčni' ravni glasbenega izražanja zato, ker poznajo note. Glasba je veliko več kot to.

Mislim, da se je izgubil smisel harmonike. Edini, ki še vedo zakaj igrajo, so virtuozi kot so Lupinc in podobni, ker gredo v skrajnosti ter nekateri posamezniki.

Po drugi strani pa podpiram, da je vedno več takih, ki se tudi potrudijo pri igranju in ne drsajo samo Sosedovega Franceljna in Srčno napako.
Slika

rider
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a rider » 01.03.2011, 20:19

aco žal se s teboj tokrat ne strinjam ravno najbolje.

kot so že drugi povedali, ni potrebno za izvajanje(vsaj narodno zabavne/zabavne ) glasbe poznati note.
poglej na primer slavka avsenika ali pa slaka. kdo izmed niju pozna note. za avsenika je tako ali tako splošno znano da se not sploh noče naučit, pa poglej kaj je kljub temu naredil.

fantje kar pogumno, enkrat je treba začet, pa saj veste kaj pravijo: važno je sodelovati in ne zmagati :D

mel boste izkušnjo več, pa tusi nikjer ne piše, da se vam nemore uspeti.

l.p.
frajnonar'ca je prava stvar

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 01.03.2011, 22:05

rider napisal/-a:aco žal se s teboj tokrat ne strinjam ravno najbolje.

kot so že drugi povedali, ni potrebno za izvajanje(vsaj narodno zabavne/zabavne ) glasbe poznati note.
poglej na primer slavka avsenika ali pa slaka. kdo izmed niju pozna note. za avsenika je tako ali tako splošno znano da se not sploh noče naučit, pa poglej kaj je kljub temu naredil.

fantje kar pogumno, enkrat je treba začet, pa saj veste kaj pravijo: važno je sodelovati in ne zmagati :D

mel boste izkušnjo več, pa tusi nikjer ne piše, da se vam nemore uspeti.

l.p.

Rider....mislim, da se nisva čisto dobro razumela. Fantje so lahko čisto dobro naštudirali svojo lastno skladbo. Vendar, ker se hočejo prijavit na festival, in je eden od pogojev tudi ta, da dostavijo za svojo tekmovalno skladbo notno gradivo, že v štartu ne bodo sprejeti, če ga ne bodo dostavili! To drži kot pribito in tega se nisem izmislil jaz. Prav tako mi lahko verjameš, da bodo zavrnjeni, če bodo note kot neuki tega dela, pisali sami! Čeprav kasneje pojasnjujejo, da ima eden od njih narejeno nižjo glasbeno šolo, torej bi note lahko napisal njihov član! - saj z 6-letnim obiskovanjem teorije bi pa to že moral znati narediti!.
Ko primerjaš Slavka Avsenika z njimi je pa tudi treba vedeti, da je imel(ima) Slavko brata Vilka, ki je bil šolan glasbenik in mu je (da poenostavim) po glasbeni plati uredil vse melodije kot je bilo potrebno! - ti fantje pa tega nimajo. Pa s tem ne mislim, da bi morala biti njihova melodija zanič, samo, kot sem že zgoraj zapisal, žirija velikokrat še šolane glasbenike popljuva, kaj šele čiste amaterje! Tako pač je!.
S tem pa ni rečeno, da jaz tako mislim in tudi ni prav, da tako delajo z mladimi in elana polnimi novimi ansambli.
Lep pozdrav, Aco51!

Admin
Administrator
Administrator

OdgovorNapisal/-a Admin » 01.03.2011, 23:51

Aco51 napisal/-a:žirija velikokrat še šolane glasbenike popljuva, kaj šele čiste amaterje! Tako pač je!.

Kar kaže na to, da se v Sloveniji več ukvarjamo s papirji kot pa z glasbo, ki je nenazadnje napisana za ljudi. Ljudje so vedno izbrali najboljše, tako pravi zgodovina narodno-zabavne glasbe. ;) Komisije so šle v pozabo, morda še najmanj tista, ki je pred 60 leti ocenjevala Slaka v oddaji "Pokaži, kaj znaš". ;)

c-slavc
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a c-slavc » 25.04.2013, 14:46

Nekje zgoraj je napisal nekdo tole;

Napisal/-a cehak » 24.02.2011, 13:19
Kolikor je meni znano recimo Andrej Plut(harmonkar od Zlatih muzikantov)ne pozna niti ene note in je baje celo samouk, pa raztura klavirko...tak da najvec je uha....vedno bila in bo:D
cehak
Dober muzikant

Ker slučajno pride v nedeljo Andrej Plut do mene, prodaja harmoniko in jaz jo kupujem, sem pogledal po netu za podatki o njemu in si ogledat tudi par posnetkov njegovega igranja, čeprav sem ga mimogrede že slišal prej in bil vedno navdušen nad njegovim igranjem. Rečem lahko, da je tako dobrih harmonikarjev zelo malo. Njegov stil igranja je poseben in odličen, vrhunski. Glede poznavanja not pa tole; če nekdo nekaj JAVNO izjavi, naj preveri, kaj izjavlja, na netu se namreč najdejo tile podatki;

Andrej Plut, rojen 18. 5. 1987 sodeluje v skupini Zlatih 6 kot harmonikar na klavirski in diatonični harmoniki, igra tudi klaviature in včasih kitaro. Za glasbo se je zanimal že kot mali deček. Prvih prijemov na diatonično harmoniko ga je naučil njegov oče, kasneje pa je učenje diatonične harmonike nadaljeval pri g. Slavku Plutu, obiskoval je tudi ure pri g. Petru Finku. Igranja klavirske harmonike se je učil v glasbeni šoli Črnomelj, pod vodstvom prof. Miroslava Dizdarevića. Nastope na odru je začel v duetu skupaj s Slavkom Plutom, kasneje pa je 4 leta pri zasedbi Zlati muzikanti igral klavirsko harmoniko.

Note torej gotovo dobro 8) pozna.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost