Nasveti za boljše igranje

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

Nasveti za boljše igranje

OdgovorNapisal/-a Dejan » 24.01.2014, 17:10

Morda bo komu v pomoč. Sedem ključnih stvari za dobro igranje. http://dejan.glasbenik.si/sedem-kljucnih-stvari-za-dobro-igranje-harmonike/
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

milkyway
Začetnik
Začetnik

Re: Nasveti za boljše igranje

OdgovorNapisal/-a milkyway » 15.02.2014, 00:03

Dejan, odličen blog, res si se potrudil in kar se nasvetov tiče, mislim da so lahko marsikomu v pomoč. L.p!

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 15.02.2014, 12:59

Dejan super blog.
Priporočam ti nekaj na blogu za boljše uvrstitve na iskalnikih je dobro, da ima članek vsaj 300 besed.

Lep pozdrav
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 15.02.2014, 21:07

milkiway, hvala. Upam, da bo blog koristen tudi v bodoče, z več nasveti, z več vsebine ... Je šele začetek. ;)

mckmck, tudi tebi hvala za nasvet, čeprav vseh teh googlovih zadev niti nisem imel v mislih, saj sem začel blog pisati spontano in z mislimi na harmonikarje, katerim bi nasveti zares pomagali.

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 16.02.2014, 11:42

Dejan napisal/-a:milkiway, hvala. Upam, da bo blog koristen tudi v bodoče, z več nasveti, z več vsebine ... Je šele začetek. ;)

mckmck, tudi tebi hvala za nasvet, čeprav vseh teh googlovih zadev niti nisem imel v mislih, saj sem začel blog pisati spontano in z mislimi na harmonikarje, katerim bi nasveti zares pomagali.

Vem, da misliš na uporabnost te razumem.
Kar tako naprej!
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 16.02.2014, 21:12

Moj nasvet za boljše igranje je čisto preprost: Igraj s srcem, medtem ko imaš v glavi skladbo, ki jo igraš!

Kaj točno to pomeni: Če mi gre po glavi 100 drugih stvari, skladba ne bo to, kar bi morala biti. Tudi če jo odigram brez napake, se bo slišala bolj "prazno" in vsak, ki ima vsaj malo posluha bo to opazil... enostavno nekaj v njej manjka. Če pa se vživim v skladbo, se lepo slišijo poudarki, prehodi itd., ki naredijo skladbo bolj živo. Moraš biti zbran - ni druge, ko igraš, pozabi na druge stvari in imej v mislih le skladbo. Najboljše boš igral takrat, kadar si boš sam rekel "to pa želim nekoč tako zaigrati". Če imaš voljo, potem treniraš in če treniraš, potem napreduješ. Je pa potreben čas, igranja se ne naučiš čez noč.

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 16.02.2014, 23:08

Se strinjam! Zato je ta nasvet tudi na prvem mestu med "mojimi" sedmimi nasveti za boljše igranje. ;)

malar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a malar » 30.03.2014, 22:20

Kakšen nasvet za igranje basov?
Nikakor mi ne gredo od roke.
Kako ste se jih lotili, meni namreč ne gre in ne gre. Igram dokler je leva in desna stran tipka na tipko,
ko pa je treba na desni odigrat kaj zraven pa je konec. Ritma ne znam držat.
Kakšen nasvet....

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 31.03.2014, 10:37

Glede učenja basov je tako (predvidevam, da si čisto na začetku z igranjem):
1. Najprej se dobro nauči igrati melodijo (samo desna roka). Dobro pomeni, da znaš igrat melodijo tako tekoče, da med igranjem ne delaš pavz zaradi razmišljanja "kako gre že naprej".
2. Potem se dobro nauči igranja ritma (samo leva roka). Dobro pomeni, da znaš ritem (bas-kitara) igrati, ne de bi med igranjem gledal kam moraš premakniti kateri prst in s katerim prstom pritisniti kateri bas.
3. Ko boš obvladal točko 1 in točko 2 počasi združi. Tukaj imajo ponavadi začetniki težave... tipično se dogaja, ko dodaš desno roko, nimaš nadzora nad igranjem basov. Vzrok za to je, da lahko "procesiraš" le eno stvar hkrati... probaj se z nekom pogovarjati med igranjem katerega koli instrumenta, pa boš videl kako težko gre.

Če imaš težave pri točki 3, potem je vzrok premalo vaje ali pretežka vaja. Base moraš igrati podzavestno... z nekaj vaje sploh ne boš razmišljal kateri bas pritisniti, ker ti bodo prsti sami igrali po ritmu. Malo težje pa je to doseči. Edini način je vaja, vaja, vaja... dokler ti enkrat ne bo uspelo. In ko boš znal ritem obdržat pri eni skladbi, ga boš lahko pri katerikoli.

Še nekaj nasvetov, ki bi ti lahko pomagali pri učenju ritma:
1. Izberi si primerno (za začetek lažjo) skladbo. Za učenje ritma valčka lahko začneš z Na planincah, za učenje polke pa z Moj očka ima konjička dva. Mogoče je boljše, če začneš z valčkom.
2. Začni čisto počasi in ko boš videl, da ti gre, pospeši tempo. Lahko začneš z igranjem ritma (brez desne roke) in si med igranjem v mislih poj skladbo, da boš videl koliko držati katero tipko.
3. Med igranjem si lahko šteješ dobe. Pri valčku šteješ "prva, druga, tretja, prva, druga tretja...", pri polki pa "prva, druga, prva druga..." Na ta način boš lažje uskladil base z melodijo.
4. Spet nekateri drugi imajo druge pristope (brez harmonike): prste položi npr. na mizo in si predstavljaj, da imaš pod prsti gumbe harmonike. Potem treniraj kdaj kateri prst na levi roki in kdaj kateri na desni.

Ko boš dobro igral ritem, dodaš figure in prehode. Za začetek vsaj tiste osnovne - zaključek nekega dela ali prehod v drugi del.

Če boš upošteval, kar sem napisal, bo popolnoma zadostovalo za učenje. Koliko časa in vaje boš potreboval, je pa odvisno od tebe... če že igraš kak instrument ali če imaš vsaj malo posluha, boš hitro pogruntal, drugače bo treba več vadit.

malar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a malar » 14.04.2014, 22:10

Najlepša hvala za odgovor.(odgovore)
Si se res potrudil.

lp

marcel1999
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a marcel1999 » 08.05.2014, 18:55

kako naj dobim ritem?
Hvala za odgovor!

bacekjon
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a bacekjon » 08.05.2014, 19:43

marcel1999 napisal/-a:kako naj dobim ritem?
Hvala za odgovor!

Vaja, vaja, vaja,...ritma ti ne more nihce podarite ali prodati.. samo vaja,vaja,vajaaa....
Pozdrawvvw :))

francek
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a francek » 24.08.2014, 20:04

Zdravo!

Js mam pa doma harmoniko C F B As in nekako sem se bolj navadil da igram na zadnje trivrste torej F B As. A je to kej narobe s tem al je tut tko vredu?
hvala za odgovore

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost