tehnika ''tresenja'' oz. spremljave

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
8laz

OdgovorNapisal/-a 8laz » 27.03.2008, 20:41

Ja muzikant kateri pa so res osnovni toni za tresenje oz beglajtanje?

LP Blaž

frajtonar1
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a frajtonar1 » 27.03.2008, 20:53

sklepam da to mene sprašuješ in ne g. muzikanta :lol: . Saj pravim vsak ima svoj stil spremljanja, bolj težko ti bom razložil, jaz osebno pri osnovnem spremljanju pritiskam po 3 gumbe hkrati, katere 3 pa pritiskam je pa odvisno v katerem duru igram.

8laz

OdgovorNapisal/-a 8laz » 27.03.2008, 20:57

aha,mi lahko poves se kako oznacujes oz. imenujes tipke?

LP Blaž

dape
Začetnik
Začetnik
Kraj: Kranj

tresenje

OdgovorNapisal/-a dape » 27.03.2008, 22:48

lahko povem za valček:

1. vrsta
notri - A7,A8, A9
ven - A7, A9, B9

2. vrsta
notri - B5, B6, B7
ven - B4, B6, B7

3. vrsta
notri - C5, C6, C7
ven - C4, C6, C7

pritiskaš na vsak pritisk basov, torej na bas 1x, na vsak akord 1x
prijemi so pisani za nove harmonike, ni upoštevana 0-la.

lp

rok07
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Poljanska dolina ob Kolpi
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rok07 » 27.03.2008, 22:54

Sej a ni za polko isto? Samo, da je ritem drugačni? Pri valčku je 6x, pri polki pa 3x? S tem da je prvi poudarjen. Ali ni nekaj takega?

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Prelepi gorenjski svet

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 27.03.2008, 23:51

rok07 napisal/-a:Sej a ni za polko isto? Samo, da je ritem drugačni? Pri valčku je 6x, pri polki pa 3x? S tem da je prvi poudarjen. Ali ni nekaj takega?

Približno tako ja. Glede poudarkov lahko narediš diplomo :lol: Pri valčku je ponavadi na prvo ja, pri polki je lahko na prvo, drugo ali na obe, podobno kot pri kitari.

dape napisal/-a:pritiskaš na vsak pritisk basov, torej na bas 1x, na vsak akord 1x

Napača :wink:
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

rok07
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Poljanska dolina ob Kolpi
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rok07 » 27.03.2008, 23:53

Ja meni se tudi zdi napača, kr so mi eni mojstri drugače pokazali :D

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 27.03.2008, 23:53

Mojstri že vejo :lol:
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

barca1
Začetnik
Začetnik
Kraj: črnomelj
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a barca1 » 28.03.2008, 15:24

Tisto glede koliko tipk se pritisne pri spremljanju sam pritiskam po 4 tipke hkrati ali celo pet. S tem da krožim s prvim prstom po različnih tonih ki so tudi drugače določeni i je tako dosti lepši zvok spremljanja, saj če ni tega zveni malo dolgočasno :wink: Če se pa pri določenih trenutkih dodajo še septakordi in pa vmes še kakšni dodatki je pa še toliko lepši zvok in pa tudi poslušanje... :wink:
Narodna muska je prava stvar!!!:P

dolenc

OdgovorNapisal/-a dolenc » 28.03.2008, 18:44

muzikant33 napisal/-a:Delaj po naslednjem zaporedju:
1. vaja
2. vaja
3. vaja
4. več vaje
5. več vaje
6. še več vaje
7. še več vaje
...
...

Potem pa bo to kar naenkrat prišlo :wink:

To zaporedje je kar uredu ja, mogoče bi prej še pol litra vina spil, al pa liter...odvisno kolk rabiš da boš imel mehko zapestje :) :)

dape
Začetnik
Začetnik
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a dape » 28.03.2008, 20:09

muzikant33 napisal/-a:
rok07 napisal/-a:Sej a ni za polko isto? Samo, da je ritem drugačni? Pri valčku je 6x, pri polki pa 3x? S tem da je prvi poudarjen. Ali ni nekaj takega?

Približno tako ja. Glede poudarkov lahko narediš diplomo :lol: Pri valčku je ponavadi na prvo ja, pri polki je lahko na prvo, drugo ali na obe, podobno kot pri kitari.

dape napisal/-a:pritiskaš na vsak pritisk basov, torej na bas 1x, na vsak akord 1x

Napača :wink:

sem narobe napisal ja, 6x je pri valčku.

muzikant

OdgovorNapisal/-a muzikant » 28.03.2008, 20:20

Jaz spremljam vse po posluhu, tko da niti nevem kaj pritiskam! :lol:
Uglavnm probam pa bit umes čimbolj kreativen, da non stop nekaj lepega dodajam! :lol: To mi je zelo všeč, če neki posvoje vmes igraš! :wink:

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 28.03.2008, 20:50

muzikant napisal/-a:Jaz spremljam vse po posluhu, tko da niti nevem kaj pritiskam! :lol:
Uglavnm probam pa bit umes čimbolj kreativen, da non stop nekaj lepega dodajam! :lol: To mi je zelo všeč, če neki posvoje vmes igraš! :wink:

+1 :evil: :twisted: :D seveda v mejah normale :wink:

Akolma
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Akolma » 28.03.2008, 21:23

Ojej.
A ma kdo kako glasbeno izobrazbo, kajti v spremljavi ti še hudičevo prav pride poštelano znanje o akordiki.
Nekaj osnovnih navodil. Od začetka se držte osnovnega trozvoka akorda v katerem ste npr. če to c dur je osnovni trozvok sestavljen iz C E in G tonov. Prva inverzija E G C in druga inverzija G C E. Po novem pojmovanju več lestvic ne označujemo z c d e f g a h a ampak z 1 (c) 2 (d) 3(e)... (primer za c dur lestvico)
V 70% narodnozabavne glasbe (po moji oceni, se lahko zelo motim) je osnovni del skladbe sestavljen iz progresij akordov 1, 5, 1, 4, 5, 1. V c duru je to npr., začneš na C, sledi progresija na 5 ton lestvice, kar je v c duru G. Ampak ne uporabiš g dur ampak njegovo sedmico (v večini glasbe je 5 ton zaigran v 7 ni pa nujno! So izjeme. V NZ je akord iz 5 tona zaigran kot sedmica, upam da razumete kaj bluzim, nisem baš pedagog jaz) :roll:
No v glavnem G7 je sestavljen iz 1, 3, 5 in 7! (zato se imenuje sedmica) tona g lestvice. To so g h d in f toni (plus 2 obrata!). zdaj kolko sem Avsenika poslušal spremljati se izogibamo 5 tonu v sedmici zato tvorimo sedmico iz 1, 3 in 7 tona. ( v teoriji je tudi pravilno)
Sledi nazaj povratek na c dur.
Nato pa progresija na 4 ton c dur lestvice, to je f dur. Sestavljen je iz 1, 3 in 5 tona f lestvice...
In tako dalje. Ne da se mi razlagat dalje. Upam da sem vam vsaj malo pomagal, v glavnem pa so to čiste osnove akordov, tehnike spremljanja se sploh ne dotaknem. Mislim da moraš prvo znati kje si da lahko začnš tam nekaj bluziti, hehe.
Brez zamere, BB mi je beden pa sem mogel nekaj napisati :lol:
Zadnjič spremenil Akolma, dne 30.03.2008, 21:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Brata Avsenik sta največja glasbena genija na svetu!

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 28.03.2008, 21:27

Ponavadi osnovnemu tonu (v tem sistemu ko si ti pisal je to 1) dodaš še oktavo. :wink: Sicer pa se to preko foruma zelo težko pove kako to delat, lažje je, če nekoga vidiš, slišiš, poskušaš, ti kdo še kaj pove, tralalala....... :wink:

Akolma
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Akolma » 28.03.2008, 21:43

hmmm... če mu dodaš oktavo to ni več trozvok.
Pa še eno pravilo je ki sem ga pozabil napisati, čimbolj se poskušamo izogibati podvajanju tonov. Zato tudi nekateri 4 ton menjavajo in z tem tvorijo bogatejše akorde ali pa za efekt daj na klavirki včasih zapeglajtaj v c duru g a skupaj z palcem oba, z ostalimi pa navaden trozvok c. Dobiš lepo zveneč akord c6 z podvajanim g, zdaj pa probaj z tem spremljati celi čas eno pesem, boš videl da se več ne sliši tako lepo čez čas. Te akorde z podvajanimi toni uporabljati samo za efekt pri spremljavi oziroma za krajši čas spremljave.
Brata Avsenik sta največja glasbena genija na svetu!

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 28.03.2008, 22:31

čisto osnova je npr c dur: ceg, gceg, ceg, gceg (po en takt seveda) --> septima: hfg, ghfg, hfg, ghfg; subdominanta: acfa :wink:

muzikant

OdgovorNapisal/-a muzikant » 29.03.2008, 15:16

muzikant33 napisal/-a:
muzikant napisal/-a:Jaz spremljam vse po posluhu, tko da niti nevem kaj pritiskam! :lol:

+1 :evil: :twisted: :D seveda v mejah normale :wink:

Točno tako! Preveč dodajanja vmes, je velikokrat moteče, vellikokrat pa tudi zelo prija ušesom! :lol: :twisted:

matteo
Večji godec
Večji godec
Kraj: Ljutomer

OdgovorNapisal/-a matteo » 08.04.2008, 10:50

Ja res je to malo težko ko tako bereš.a ima mogoče kdo kake note od tresenja za kako glasbo.da bi naprimer poslušal glasbo in se zraven učil iz not.ker če bi se naučil eno pesem mislim da druge nebi bile problem.
Koliko krat pa moraš pri valčku stisnit "spremljavo"?če je 3/4 takt stisneš 3x base in kolikokrat pa spremljavo?6x?

muzikant

OdgovorNapisal/-a muzikant » 08.04.2008, 15:15

Vse se dela po posluhu, sicer bom letos končal glasbeno šolo - 6 letno!
In mi znanje iz teorije ne pomaga nevem kaj, važn je posluh, pride pa pri raznih notah, tudi znanje iz glasbene še pošteno prav, tako da sem zelo vesel za vso znanje iz glasbene! :wink:

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost