Kabina pri harmoniki

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
Mitja_O
Začetnik
Začetnik

Kabina pri harmoniki

OdgovorNapisal/-a Mitja_O » 14.06.2010, 23:13

Pozdravljeni!
Zanima me, kaj pri harmoniki pomeni, če je 3x uglašena ali 5x in kako je to narejeno (vem, da ima 5x uglašena bolj poln zvok). Zanima me tudi kaj je kabina ali dvojna kabina (casotto)

Najlepša hvala za odgovore!

kirezagar
Odličen muzikant
Odličen muzikant

Re: Kabina pri harmoniki

OdgovorNapisal/-a kirezagar » 15.06.2010, 17:56

a ti to o klavirski?
Igram tam na vso moč, prekratka mi je noč, ne dam si prej pokoja, da ves denar je proč.

Mitja_O
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Mitja_O » 15.06.2010, 19:56

kirezagar napisal/-a:a ti to o klavirski?

Ja, prosim če mi ve kdo povedati, ker me zanima :)

blazab
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blazab » 16.06.2010, 13:40

Če govorimo o klavirskih harmonikah: pri 3krat uglašeni (3 glasni) se ti ob pritisku na neko tipko oglasijo 3 glasilke, pri 5krat uglašeni (5 glasni) pa 5 glasilk (razen če nisi z registrom določil kako drugače). Namreč z registrom lahko izbiraš katere glasilke ti pojejo in tudi v kakšnem številu (pikice na vsakem registru ti povedo koliko in katere glasilke so odprte). Tako lahko iz harmonike dobiš rezlične barve tonov (klarinet, pikolo, violina, oboa, musette...).
Tonska kabina pa predstavlja drugačno postavitev glasovnic. Ponavadi so glasovnice postavljene vertikalno (če gledamo da harmonika stoji na tleh), pri harmonikah s tonsko kabino pa sta ena ali dve glasovnici postavljeni horizontalno. Če je na tonski kabini 1 glasovnica to pomeni enojno tonsko kabino, če pa sta na tonski kabini 2 glasovnici to pomeni dvojno tonsko kabino. Učinek tonske kabine je da imajo glasilke bolj globok zvok. na sliki se vidi harmonika v prerezu z dvojno tonsko kabino.
Priponke
cassotto.JPG
cassotto.JPG (18.33 KiB) Pogledano 4945 krat

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 16.06.2010, 14:06

Zelo lepo in razumljivo pojasnjeno. Čestitam!
Lep pozdrav, Aco51!

Mitja_O
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Mitja_O » 18.06.2010, 13:37

blazab napisal/-a:Če govorimo o klavirskih harmonikah: pri 3krat uglašeni (3 glasni) se ti ob pritisku na neko tipko oglasijo 3 glasilke, pri 5krat uglašeni (5 glasni) pa 5 glasilk (razen če nisi z registrom določil kako drugače). Namreč z registrom lahko izbiraš katere glasilke ti pojejo in tudi v kakšnem številu (pikice na vsakem registru ti povedo koliko in katere glasilke so odprte). Tako lahko iz harmonike dobiš rezlične barve tonov (klarinet, pikolo, violina, oboa, musette...).
Tonska kabina pa predstavlja drugačno postavitev glasovnic. Ponavadi so glasovnice postavljene vertikalno (če gledamo da harmonika stoji na tleh), pri harmonikah s tonsko kabino pa sta ena ali dve glasovnici postavljeni horizontalno. Če je na tonski kabini 1 glasovnica to pomeni enojno tonsko kabino, če pa sta na tonski kabini 2 glasovnici to pomeni dvojno tonsko kabino. Učinek tonske kabine je da imajo glasilke bolj globok zvok. na sliki se vidi harmonika v prerezu z dvojno tonsko kabino.

Zelo lepo si mi to pojasnil! Najlepša hvala!
(edino slikice mi ne pokaže, je treba slučajno kaj posebej odpreti ali pa mi kaj manjka naloženo, da noče?)

Mitja_O
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Mitja_O » 21.06.2010, 15:49

Mitja_O napisal/-a:
blazab napisal/-a:Če govorimo o klavirskih harmonikah: pri 3krat uglašeni (3 glasni) se ti ob pritisku na neko tipko oglasijo 3 glasilke, pri 5krat uglašeni (5 glasni) pa 5 glasilk (razen če nisi z registrom določil kako drugače). Namreč z registrom lahko izbiraš katere glasilke ti pojejo in tudi v kakšnem številu (pikice na vsakem registru ti povedo koliko in katere glasilke so odprte). Tako lahko iz harmonike dobiš rezlične barve tonov (klarinet, pikolo, violina, oboa, musette...).

Zelo lepo si mi to pojasnil! Najlepša hvala!
(edino slikice mi ne pokaže, je treba slučajno kaj posebej odpreti ali pa mi kaj manjka naloženo, da noče?)

A ostali vidite sliko?

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Kamnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 21.06.2010, 15:51

Jaz jo vidim. :wink:
Melodija, letnik 1983, B-Es-As
Grilc, letnik 2007, C-F-B

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 21.06.2010, 16:46

Jaz tudi!
Lep pozdrav, Aco51!

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Lenart v Slovenskih Goricah

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 15.07.2010, 15:11

blazab je res zelo lepo pojasnil. Mene pa zanima ali je možno 4-krat uglašeno klavirsko harmoniko preuredit v 5-krat uglašeno in ali je 4-krat uglašeni možno dodat tonsko kabino. Vprašal bi tudi kaj pomeni tremolo in cassoto(kabina?).
Hvala

ogrinecp

OdgovorNapisal/-a ogrinecp » 11.08.2010, 19:09

Ja blazab, lepo pojasnjeno.

Cassotto, ali po naše resonančna kabina je praktično prazen prostor med samimi postavitvami glasilk ( o katerih je govoril blazab), v kateri zvok vibrira ( v tem ko se odbija od sten resonančne kabine). Kabina je postavljena, oz. dimenzirana tako, da se ob resonanci vsiljenega valovanja zvoka pojavijo ojačitve, zaradi česar dobljeni ton z večjo jakostjo potuje skozi prostor. V bistvu z tem dvojni tremolo šele pride do pravega izraza.
Popravil bi edino tisto trditev, ki pravi da harmonika z kabino zveni nižje. V bistvu harmonika oddaja zvok enakih frekvenc. Zvok, ki pride iz kabine je torej le ojačan, kar pa povzroči da slišimo bolj polno sozvočje glasilk, kot bi ga če ne bi bil ojačan.

Pri tremolu pa je tako. Imamo eno osnovno glasilko,( pri vseh harmonikah je označena z eno pikico med dvema črtama) ki oddaja ton določene frekvence ( tako je a - 440Hz). Da ima harmonika tremolo pomeni to, da ima poleg te osnovne glasilke še eno glasilko uglašeno na podobno frekvenco kot osnovna ( zamaknjeno gor ali dol za nekaj Hz.) Da ima harmonika dvojni tremolo pomeni da ima poleg osnovne še dve glasilki uglašeni podobno kot osnovno, spet vsako zamaknjeno za nekaj Hz. ( enojni tremolo je označen z dvema pikicama med ravnima črtama, dvojni tremolo z tremi pikicami med ravnima črtama ( pri nekaterih morino modelih z napisom violin, če se ne motim).
( če imamo harmoniko z enojnim tremolom, imamo torej harmoniko katera ima dve glasilki uglašeni podobno, ena se tako naprimer pri a oglaša z 440hz, druga pa z 457Hz ( govorim na pamet ( ais-477Hz))

Upam da bo ;)

Mitja_O
Začetnik
Začetnik

Kabina pri harmoniki

OdgovorNapisal/-a Mitja_O » 20.10.2010, 20:35

Zelo lepo pojasnjeno :)
Imam pa še eno vprašanje. Ali je možno dobiti klavirsko harmoniko Hohner Atlantic s kabino?
In še, če ima slučajno kdo note ali pa tablature za pesem Nocoj ti bom na okence potrkal - od Modrijanov?

blazab
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blazab » 08.11.2010, 17:14

Dejansko pod "globok zvok" nisem mislil da harmonika zveni nižje, ampak ravno to da je ojačan, mogoče sem se malo narobe izrazil :) . No pa da še tebe popravim ko si rekel da zvok vibrira, zvok lahko kvečjemu resonira, ali se odbija, kajti zvok so vibracije. Vibrira pa lahko vibrator :wink:

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 08.11.2010, 22:49

Mitja_O napisal/-a:Zelo lepo pojasnjeno :)
Imam pa še eno vprašanje. Ali je možno dobiti klavirsko harmoniko Hohner Atlantic s kabino?
In še, če ima slučajno kdo note ali pa tablature za pesem Nocoj ti bom na okence potrkal - od Modrijanov?

Hohner Atlantic z kabino ne obstaja :) . Vsaj kolikor je meni znano. To so nekabinske harmonike - isto Verdi serija (je nekje v podobnem rangu kot Atlantic)
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 08.06.2011, 11:20

Ko je že ravno govora o kabinskih harmonikah, je imel kdo možnost poskusit Hohner Imperator V? Omenjena harmonika naj bi imela dvojno kabino, veliko večje število registrov (mislim da nekje 20), cena pa je zanimivo - nižja od Hohner Morink.
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 22.11.2011, 22:18

Ne, o tem pa res še nisem kaj slišal. Ima kdo kake informacije o imperatorkah? (FIRBEC!)

Aplikator
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Aplikator » 14.04.2020, 21:52

Pozdravljeni ali lahko kdorkoli naloži sliko harmonike z kabino v prerezu da se lepo vidi kako to zgleda,ker zgornje slike mi neuspe odpreti nevem zakaj.
Namreč že nekaj časa poskušam ugotoviti kako naj vem ali harmonika ima kabino ali ne.
Nalagalcu se iskreno zahvaljujem.
Sem lastnik harmonike znamke Mantovanelli 120basne tipke ima zelo dober in glasen zvok. Nevem pa,če ima kabino.
Priponke
Screenshot_20200414_214907_com.android.gallery3d.jpg
To je slika moje harmonike Mantovanelli Italia
To je moja Mantovanelli Italianska
Screenshot_20200414_214907_com.android.gallery3d.jpg (112.16 KiB) Pogledano 291 krat

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov